Poslanci se obrátí na americký Kongres. Má zvýšit tlak na Facebook kvůli dezinformacím

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg (ČT)

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg | FOTO: ČT

Zástupci poslaneckých uskupení připravili otevřený dopis pro americké kongresmany, aby zvýšili tlak na firmy provozující servery, které obsahují dezinformace či lži. „Spojené státy jsou našimi nejbližšími spojenci a v duchu našeho spojenectví a společenských hodnot se na ně obracíme. To, že k erozi demokratického vývoje přispívá Facebook, Twitter a Google, je opravdu politováníhodné,“ uvádí Helena Langšádlová (TOP 09). K výzvě se nepřipojili pouze komunisté a hnutí SPD.

V dopisu namísto cenzury předkládají návrh na řešení prostřednictvím algoritmů, které v současnosti napomáhají cílené reklamě. „Paradoxně se nástroje vytvořené představiteli západní civilizace stávají zbraní proti ní. Tyto platformy musí přijmout odpovědnost za škody, které způsobují,“ stojí v dopise.

Signatáři dále upozorňují na to, že západní firmy včetně amerických ve velké míře inzerují na problematických dezinformačních serverech, čímž šíření lží dále podporují. „V současnosti je naprosto nutné, abychom postupovali společně. Sociální sítě jsou zneužívány některými zeměmi k šíření propagandy a destabilizaci demokratických států,“ říká Jan Bartošek (KDU-ČSL).

()

Na českém území se hovoří o aktivitách ruských a čínských špionů nebo o šíření dezinformací proruskými aktivisty i ve výroční zprávě za rok 2018 Bezpečnostní informační služby (BIS). „Je to paradoxní situace. Rusko a Čína využívají americké společnosti jako zbraně k poškození západního světa. A škody, které jsou jejich prostřednictvím způsobeny, překračují zisky, které kdy mohou svým vlastníkům přinést,“ míní Jan Farský (STAN).

Připravenou výzvu by poslanci rádi viděli jako základní kámen mezinárodní iniciativy. Ke kontrasignaci tedy vyzývají i zástupce dalších členských států Evropské unie či NATO. Podle plánu má být dopis následně odeslán před nadcházející konferencí NATO ve Washingtonu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]