Poslanci svedli bitvu o maturitu z matematiky. Kdy bude jasno?

Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga. | FOTO: ČTK

Jestli by měla být maturita z matematiky povinná, diskutovali v úterý dlouhé hodiny poslanci za přítomnosti ministra školství Roberta Plagy (ANO). Zatímco Piráti požadovali nyní v prvním čtení schválený výběr mezi matematikou a cizím jazykem, většina opozice prosazovala odklad. Novelu nyní projedná školský výbor, ale jasno bude až na jaře.

Že se státní maturita stále mění, opakoval Gazdík hned několikrát: „Jednou tam slohovka je, jednou tam není. Jednou tam maturita z matematiky je, jednou tam není. Jednou to opravuje CERMAT, jednou ve škole, jednou je cizí jazyk takový, podruhé je makový,“ stěžoval si. Ministra poté vyzval, aby svolal kulatý stůl všech politických stran zastoupených ve Sněmovně s cílem uzavřít společnou dohodu, jak bude vypadat povinná státní maturita v příštích deseti letech. Ten na návrh následně kývl.

Někteří zástupci občanských demokratů povinnou formu zkoušky obhajovali. „Matematika kultivuje a rozvíjí logické myšlení a já prostě nesouhlasím s tou argumentací, že jsou profese, které matematiku nebudou ve svém životě potřebovat. Já si myslím, že to je hloupost, neboť lidé, kteří ty profese budou vykonávat,  logické myšlení, kritické myšlení, schopnost dávat věci do souvislosti budou potřebovat všichni, nebo potřebujeme v životě všichni, ať už se věnujeme profesi jakékoli,“ řekl během rozpravy Jan Skopeček.

Ve Sněmovně přitom ležely hned dva návrhy, jak ten vládní, tak druhý z dílny Pirátů, s totožným doporučením pro její kompletní zrušení. „Jsme rádi, že se vládní návrh inspiroval tím naším a řeší stejnou věc, tedy ponechání svobodné volby mezi cizím jazykem a matematikou,“ pochvaloval si před hlasováním pirátský poslanec Lukáš Bartoň s tím, že jsou tedy připraveni podpořit oba návrhy.

Ale po schválení vládní verze padly ihned výtky. „Co je pro nás největším zklamáním, je to, že se dnes nepodařilo prosadit náš návrh, aby bylo žákům, kteří u maturitní zkoušky neuspějí, z pohledu zákona přiznáno středoškolské vzdělání bez maturity. Považuji za tristní, aby žák, který úspěšně ukončil studium na střední škole, skončil pouze se základním vzděláním, pakliže nezvládne maturitní zkoušku,“ uvádí nyní Bartoň.

Zbytek poslaneckých uskupení bylo pro její odsunutí o rok či dva, tak, aby nebyli budoucí maturanti v permanentní nejistotě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]