V Radě ČT nově zasednou Šlégr, Kysilka a Bradáč. Xaver musí čekat

ČTK

Jiří Šlégr | FOTO: ČTK

Poslanci dnes zvolili pouze tři nové členy Rady České televize, a sice bývalého šéfa ČT24 Romana Bradáče, bývalého šéfa představenstva České spořitelny Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra. V Radě Českého rozhlasu zasedne nově galerista Marek Pokorný.

Pavel Hofman

Zbývající tři místa v 15členné televizní radě a jedno místo v rozhlasové radě zůstávají zatím neobsazena. Schůze Sněmovny byla totiž předčasně ukončena kvůli prevenci před koronavirem. Druhé kolo tajné volby se uskuteční zřejmě na příští, dubnové schůzi.

Volbě předcházela vyostřená rozprava, kterou odstartoval e-mail poslance hnutí ANO a předsedy Volebního výboru Stanislava Berkovce. Ten omylem rozeslal všem poslancům hodnotící posudky jednotlivých kandidátů, jež měly být původně určeny pouze členům jeho vlastního poslaneckého klubu. Dnes kvůli tomu Berkovec přislíbil, že dá svou funkci při nejbližší možné příležitosti k dispozici.

Do druhého kola volby do Rady ČT postoupilo šest kandidátů. Šanci zasednout v televizní radě mají nadále psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu a bývalý ředitel vydavatelství Economia Michal Klíma, ekonomka Hana Lipovská, Pavel Matocha, jenž získal nominace tří organizací, a rozhlasový moderátor Lubomír Xaver Veselý.

ČTK

Mandát šesti nynějších členů končí 26. března, a to předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. Bednář, Beniak, Dostál, Hauser a Venclík se ucházeli o pozici v televizní radě i nyní, výbor je do finálního klání ale neposlal.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Ve druhém kole volby do Rady ČRo se utkají nynější předsedkyně rozhlasové rady Hana Dohnálková a historik Jaroslav Šebek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner