Poslanec Urban z ČSSD vzkázal Babišovi, ať odejde z vlády

Eric Drooker

Neustálá kritika Andreje Babiše na adresu koaličních partnerů a především ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka donutila sociálně demokratického poslance Milana Urbana k reakci. Zástupce vládní strany vyzval Babiše, aby odešel z vlády, když se mu v ní tolik nelíbí. Urban si myslí, že koalice je spoluzodpovědna za všechna ministerstva a neměl by každý působit sám za sebe.

Interpelace v Poslanecké sněmovně se ani tento čtvrtek neobešly bez osobních útoků mezi politiky. Andrej Babiš, jako už poněkolikáté, kritizoval Němečka za to, že neudělal pro transparentnost zdravotnictví vůbec nic a že další požadavky na vyšší platby za státní pojištěnce jsou pro něj nepřijatelné. „S panem Němečkem zatím nejsou výsledky,“ tvrdil Babiš.

Poslanec hájil svého spolustraníka

Reakce ze strany ČSSD na sebe nenechala dlouho čekat. Za svého stranického kolegu se postavil poslanec Milan Urban. „Vadí mi, když tady v rámci koalice někdo neustále říká my a vy, my a oni,“ řekl Urban. „A já myslím, pane místopředsedo vlády, že tak jako vy jste zodpovědný za všechny rezorty ostatních koaličních partnerů, tak my jsme, myslím v sociální demokracii, zodpovědní za ten váš,“ pokračoval. „Tak z té vlády odejděte, jestli se vám v té vládě takto hrubě nelíbí. Jinou možnost podle mě nemáte,“ vzkázal Babišovi. „Budeme o tom přemýšlet,“ reagoval překvapivě Babiš.

Urban připomněl Babišovi i Agrofert

Rozprava místy sklouzla ke sportovní terminologii poté, co Urban řekl Babišovi, že hraje za Agrofert či ANO, a nikoli za národní tým. Babiš se pak otázal, proč ho tedy interpeluje poslanec ČSSD Seďa, když jsou v národním týmu. Sedi, který své právo tázat se ministrů hájil, se zastal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Odmítám, abychom zpochybňovali demokratické principy zde ve Sněmovně,“ podotkl.

Babiš zpochybnil serióznost Zdravotnického deníku

Debata se rozproudila při interpelaci poslance ČSSD Antonína Sedi na Babiše. Seďa od něj chtěl vědět podrobnosti o zakázce na analýzu nákladů a úhrad zdravotního pojištění firmě SW Lab. Seďa s odvoláním na Zdravotnický deník uvedl, že ministerstvo financí firmě za dvacet dní práce na analýze zaplatilo 217.800 korun. Babiš mu v písemné odpovědi mimo jiné sdělil, že není zcela přesvědčen o serióznosti Zdravotnického deníku. Server Babišovi vadí z logického důvodu. Upozorňuje totiž na fakta, která by si ministr financí raději nechal sám pro sebe. Podrobné analýze například podrobil audit zdravotnictví, který si ministerstvo financí nechalo vytvořit. Podle informací Zdravotnického deníku se jednalo o zbytečnou studii za čtvrt milionu, která neposkytla žádná data, která by sloužila ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Jak psalo i Svobodné fórum, tento audit je spíše soukromým dokumentem pro Andreje Babiše, který v posledních měsících mocně investuje do českého zdravotnictví.

Debatu kritizovala i opozice

Sněmovní debatu komentovala Soňa Marková z opoziční KSČM slovy o koaličním okopávání kotníků v přímém přenosu. Místopředseda poslanců TOP 09 a Starostů František Laudát koalici žádal, aby se tolik nehádala, aby neskončila předčasně. „Část voličů vám dala hlasy, tak ať si vás užijí,“ řekl. Jinak prý nepochopí, „jací šílenci řídí tuto zemi, v čele s panem Babišem“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner