Poslanec Gabal: Zdálo se mi, že Ransdorf není v pohodě

(repro ČT)

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) je ve Sněmovně členem výborů pro obranu a pro bezpečnost – a ty byly také hlavním tématem pořadu Interview ČT24. Největší otázkou je v současnosti situace v Evropě, ovšem podle Gabala se Evropská unie tmelí a bude problémy řešit společně. Vyjádřil se také k zatčení Miloslava Ransdorfa.

Novým šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se stal náměstek pro trestní řízení Michal Murín a Gabal je s touto volbou spokojen. „Ta volba je dobrá. Měla by situaci stabilizovat a táhnout dopředu,“ okomentoval jméno. „Je politicky neutrální a především kariérní policista,“ ocenil Murína poslanec.

Gabal se vyjádřil i k jedné z nejčerstvějších zpráv – k zatčení europoslance Miloslava Ransdorfa. „Na mě to působí podivně a špatně, nechci k tomu vyjadřovat žádný názor. Já jsem v poslední době pana europoslance vnímal v souvislosti s jeho zcela absurdními výroky a zdálo se mi, že není úplně v pohodě,“ řekl.

Největší výzvou pro Evropu je ale samozřejmě uprchlická krize, a tím pádem i ochrana hranic. Gabal je zastáncem toho, aby EU postupovala společně. „My si musíme říct, že nemáme zájem na tom, aby se Řecko nebo Itálie složily,“ prohlásil. „Myslím si, že musíme převzít odpovědnost a společně chránit hranice,“ uvedl s tím, že jenom tak lze ochránit svobodu v Evropě. Vyloučení Itálie a Řecka z Schengenu jednoznačně odmítl. „Teče nám do lodi,“ uznal.

Evropská unie poskytne velkou částku Turecku, čímž by měla pomoci boji s uprchlickou vlnou. „Turecko dostane asi tři miliardy eur. Je otázka, jak moc se budou čerpat z evropského rozpočtu a do jaké míry je budou dávat státy napřímo,“ řekl fakt Gabal s tím, že je nesmyslné, aby v tomto případ platily více ty země, které odmítají kvóty – tedy i Česká republika. „Mně se zdá, že Evropská unie se začíná tmelit a mířit k dohodám,“ zůstává poslanec optimistou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner