Koho miluje ruský dezinformační web Sputnik, je celkem známo. Proto takovým lidem dává prostor. Je to už celkem osvědčená sestava putinovských krtků. Nechybí v ní ani Jiří Kobza z SPD Tomia Okamury.
Teď nás hlásná trouba Kremlu obohatila dalšími „myšlenkami“ poslance Kobzy. Tentokrát se to točí kolem toho, že se Miloš Zeman omluvil za zásah NATO proti zbytkové Jugoslávii Slobodana Miloševiče a řádění tamních válečných zločinců.
Kobza míní: „Prezident Miloš Zeman se opět projevil jako velký státník. Škoda, že totéž neudělal také premiér.“
Pak dostal Kobza návodnou otázku: „Neměla by si česká politika sáhnout do svědomí a začít se omlouvat za další operace NATO či USA, které vaše reprezentace podporovala? Afghánistán, Irák, Libye, Ukrajina…“
Kobza má jasno, tedy v rámci svých myšlenkových souřadnic, jistě formovaných i jeho členstvím v KSČ v letech 1988–1989: „Myslím, že by se měla omluvit především občanům ČR, že jejich peníze a životy našich vojáků utrácí za zbytečná vojenská dobrodružství v cizích službách a za nákupy zbraní, které měla primárně nechat vyrábět u nás. Doufám například, že se dočkáme zveřejnění výsledků vyšetřování kauzy Vrbětice, především z toho pohledu, co předcházelo explozím. Moc rád bych totiž věděl, kolik, čeho, komu a kam a se souhlasem koho mělo být z následně zničených skladů exportováno,“ míní pan Kobza.
A ještě: „Současná zahraniční politika je asi nejhorší od vzniku samostatného Československa (když nepočítám 6 let druhé světové války a německou okupaci českých zemí). Je neprůhledná, nesamostatná, pod vlivem z EU, nepředvídatelná a pro ČR velmi drahá až zničující. Prezidentova omluva Srbsku jen vyjadřuje názor značné části obyvatel ČR. Já doufám, že v budoucnu naši zahraniční politiku především vrátí od aktivistického nihilismu do diplomatické realističnosti očekávaná výměna vlády po volbách.“
S panem Kobzou nás nepochybně spojuje, že také doufáme, „že se dočkáme zveřejnění výsledků vyšetřování kauzy Vrbětice“. Vlastně si ale nejsme jistí, jestli to pan poslanec opravdu chce, protože už to, co vyšlo zatím najevo, je dost na pováženou. I kdyby vyšlo najevo, že ten sklad ze záhrobí odpálili Masaryk s Havlem, pořád nám není jasné, proč se tady s falešnými pasy motali příslušníci GRU Čepiga a Miškin a do toho skladu se objednávali e-mailem, z kterého vymazali metadata. Ti samí, co pobíhali po Salisbury a údajně hledali katedrálu, jenže ji prý nenašli, tak jeli domů. Údajně bylo špatné počasí. Podle meteorologických zpráv ten den nebylo špatné počasí a jako by náhodou došlo k otravě Sergeje Skripala a jeho dcery novičokem.
Takže na výsledky vyšetřování se těšíme zcela upřímně.
Jak by asi vypadala ta „diplomatická realističnost“ podle různých ruských švábů a kremelských mloků, si dovedeme docela dobře představit. Zatím nám ji ukazuje Hrad Miloše Zemana, kde se vyskytuje záhadný poradce Martin Nejedlý. Oficiální funkci nemá, ale k Putinovi na audienci ho Zeman vzal místo velvyslance Vladimíra Remka a vyrazil taky o čemsi vyjednávat do Číny, aniž o tom předem věděl premiér a ministr zahraničí. Cokoli Zeman řekne, hned s radostí citují ruská média. Včetně výmyslů o výrobě novičoku v Česku, více vyšetřovacích verzích ohledně Vrbětic a že je třeba se smířit s anexí Krymu.
Sputnik prostě ví, kdo jsou přátelé Putinova režimu u nás a kam sáhnout, a toto nerozborné přátelství, jak se tomu říkalo za vlády jedné strany, ještě slovansky a bratrsky upevňuje.