Poslanec Nacher počítal místa k sezení ve sněmovně. Má obavy o budoucí vládu

Poslanec Patrik Nacher (ČTK)

Poslanec Patrik Nacher | FOTO: ČTK

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher se zřejmě při úterním jednání sněmovny nudil. Počítal totiž počet míst v řadě, kde sedí vláda. Budoucí kabinet Petra Fialy (ODS) se tam podle něj nevejde, napsal na twitteru. Takový problém však končící vláda ANO a ČSSD řešit nemusela, místa pro premiéra a ministry totiž většinou zela prázdnotou.

„Už jsem to někde zmínil, nezdálo se mi to, tak jsem o přestávce spočítal počet míst v řadě, kde sedí ministři, a došel jsem k číslu 17. Kde bude tedy sedět 18. člen budoucí vlády? Vláda se tam prostě nevejde,“ vysmíval se Nacher budoucímu kabinetu koalice SPOLU a Pirátů se Starosty, který má mít osmnáct členů. „Pro vysvětlení – nejde o počet židlí, ale o počet hlasovacích zařízení na stole,“ doplnil.

Že se o zasedací pořádek budoucí vlády nemusí obávat, uklidnil Nachera předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Patriku, klid. Řada ministrů nebude poslanci. Tak jako dnes,“ napsal na sociální síti.

Slova Výborného však zřejmě Nacherovy obavy nezmírnila. „Nechápu? Ministři sedí v té řadě bez ohledu na to, jestli jsou poslanci. Jinak jsem v klidu, přišlo mi to takové signifikantní,“ reagoval Nacher, který přitom sám hovořil o nedostatku hlasovacích zařízení. „Jasně, sedí, ale nepotřebují hlasovací zařízení, neb nejsou poslanci. Dobrou,“ uzavřel diskuzi Výborný.

V případě končící vlády Andreje Babiše (ANO) naopak židle spíše přebývaly, premiér a ministři totiž na schůzích sněmovny pravidelně chyběli. „Odpovědnost vůči sněmovně neznamená, že tam sedím a ztrácím čas,“ vysvětloval premiér svou absenci.

()

Nejvíce se přístup členů končícího kabinetu projevoval při takzvaných interpelacích, během kterých mají premiér a ministři reagovat na otázky zákonodárců. Židle členů vlády totiž zůstávaly často úplně prázdné.

„Když se podívám do lavic, kde mají sedět členové vlády, je to dost tristní pohled. Je to opravdu výsměch,“ stěžoval si při interpelacích letos na jaře například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Šéfka TOP 09 a současná předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová pak tehdy přímo prohlásila, že vláda má interpelace „na salámu“.

Poslankyně hnutí STAN a nynější místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová se na dálku ptala premiéra Babiše, zda má vůbec ještě nějakou vládu. „Mohli bychom ji vidět, když probíhají interpelace? Skandální míra neúčasti vás a členů vaší vlády na interpelacích zklamala všechny, kdo k vám ještě stále chovají větší než nulová očekávání,“ prohlásila při dubnových interpelacích a chtěla vědět, jestli hra na schovávanou potrvá až do voleb.