Poslanec odešel po maléru z TOP09, udělal kariéru u ANO

Eric Drooker

Zastupitel, kterého se pražská TOP09 po průšvihu zbavila, udělal kariéru v ANO a ještě povýšil. To je jeden z příběhů této doby. Podívejme se na něj.

Současný zástupce starosty na Praze 8 Matěj Fichtner působí na svém postu, přestože mu bylo v roce 2012 dokázáno zneužívání služebního vozu. Na svou zastupitelskou pozici tehdy rezignoval a zároveň na tlak vedení vystoupil i z TOP09, za kterou byl zvolen. V loňských komunálních volbách však získal své křeslo zpět. Tentokrát za hnutí ANO. Přestože své pochybení při používání vozu tehdy přiznal, dnes se o něm nechce bavit.

Podle zastupitelky za TOP09 Markéty Adamové byl jeho prohřešek prokazatelný, a proto musel své funkce opustit. „Vzhledem k tomuto chování jsme se s ním tehdy dohodli na opuštění volených funkcí,“ řekla Adamová Svobodnému fóru. Ani to však neproběhlo bez problémů. „Opustil pouze funkci radního a odmítal dodržet naši (podotýkám, že pouze ústní) dohodu o vzdání se mandátu zastupitele,“ dodává Adamová. Současně Fichtner musel opustit i stranu, za niž byl zvolen. „Jeho působení v TOP09 bylo ukončeno z důvodu jeho zneužívání služebního vozu pro soukromé účely, které vykazoval jako služební cesty,“ vysvětlila pražská zastupitelka. To ovšem Fichtner odmítá, ačkoliv přede dvěma lety svou chybu přiznal. „Spíš jde o to, že pravidla pro provoz služebních vozů de facto neexistovala,“ reagoval místostarosta na náš dotaz. „Navíc u politické reprezentace není úplně jasná hranice mezi soukromými cestami a služebními,“ myslí si. Podle něj za jeho odvoláním stály jiné skutečnosti. „Měl jsem poněkud odlišné názory na fungování MČ, zejména na to, že TOP09 umožňuje ODS mít na úřadě příliš velký vliv,“ řekl SF Fichtner. Jeho další působení na radnici mu umožnil vstup do hnutí ANO a znovuzvolení do zastupitelstva, kde má na starosti mimo jiné finanční řízení městské části. Reakci ANO, zda nevadí, že měl Fichtner v minulosti závažný problém se zneužitím městského majetku, se nám nepodařilo získat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články