Kleslová na sněmu kupčila s hlasy, tvrdí Pilný z ANO

Bývalý ministr financí Ivan Pilný (ČTK)

Bývalý ministr financí Ivan Pilný | FOTO: ČTK

Den po volbě místopředsedů na sněmu hnutí ANO jeden z delegátů Ivan Pilný obvinil Radmilu Kleslovou, že hlasování ovlivňovala. Podle poslance kupčila Babišova oblíbenkyně a nová místopředsedkyně hnutí s hlasy a delegátům nabízela určité výhody, když budou hlasovat podle ní. Pilný je přesvědčen, že v nejužším vedení ANO nejsou lidé, kterými by se mohlo chlubit. Nachází se v něm prý několik prospěchářů, jako je třeba Kleslová, kteří používají hnutí jako výtah k moci a to by mohlo jednou ANO mrzet.Pilný Kleslovou kritizoval v rozhovoru pro ČT24.

Už v sobotním nominačním projevu, který Pilný přednesl delegátům, před volbou místopředsedů, upozornil na to, aby se ANO opíralo o lidi s neposkvrněnou minulostí. Nenarážel prý však na spolupráci Kleslové s StB, ani její členství v KSČ. „Problém mám především s tím, jak vystupuje už od oblastních sněmů. Chodí za delegáty a kupčí s hlasy. Byla i za mnou a nabízela mi hlasy těch, které ovládá, výměnou za můj hlas,” překvapil Pilný. Praha není jediný příklad, jsou tady střední Čechy, Ostrava, kde prostě proběhlo to jakési vykosťování už před sněmem,“ říká předseda sněmovního hospodářského výboru. Tím znovu naznačil, že sněmovní volby byly zmanipulované. Byl prý svědkem různých manévrů v zákulisí. Delegáti si mezi sebou například šeptali, koho mají volit.

Takový způsob fungování může podle Pilného hnutí ANO v budoucnosti hodně uškodit. „Myslím si, že ty strany, které se ubíraly tímto směrem, si vydláždily cestu do pekel, protože u některých už ani nevíme, jak se jmenují,“ varuje poslanec. Přesto hodlá pro ANO nadále pracovat. Dokonce se ani po svém dnešním vystoupení nemyslí, že mu v tom někdo z nově zvoleného vedení bude bránit.

Diktátorské stanovy

Pilného slova o nejisté budoucnosti ale zřejmě nebudou Andreje Babiše zneklidňovat. Nové stanovy, které v neděli sněm odsouhlasil, aniž by vznikla jakákoliv diskuse, dávají šéfovi ANO do rukou neomezenou moc. Členové hnutí totiž budou mít za povinnost hlásit už skoro všechno. Nové členy sice může vybrat krajská pobočka hnutí, ale odsouhlasit je musí předsednictvo. To je nepochybně pod silným diktátem Babiše. Ve skutečnosti to tedy znamená, že Babiš si buduje pozici neodvolatelného vůdce, protože své stranické okolí si vybere on sám a ne volbou ostatní členové ANO. Přitom tak to funguje ve všech demokratických stranách nebo hnutích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články