Poslankyně Karla Maříková z SPD: lež jako princip

Karla Maříková (SPD) (OSCE Parliamentary Assembly / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Karla Maříková (SPD) | FOTO: OSCE Parliamentary Assembly / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Kdo je paní Maříková? Na facebooku o sobě píše, že je předsedkyní SPD v Karlovarském kraji a také krajská zastupitelka za okamurovce. „32 440 lidem se to líbí,“ hlásí facebook o její FB stránce. Zveřejnila tam video ze své návštěvy v České televizi a podala v něm jasnou definici obsahu a formy politiky SPD: hlouposti a lži. Díky za představení, paní poslankyně!

Karla Maříková na FB píše: „Dnes jsem vystoupila, i přes neustálé skákání do řeči a vytrhávání slov z kontextu moderátorkou, na ČT24 k návštěvě vlády v Kyjevě.“ K tomu dává video z tohoto vystoupení a je v něm úplně všechno, co potřebuje člověk vědět, aby SPD opravdu nikdy nevolil a aby SPD chápal jako ohrožení demokracie. To vystoupení bylo komentářem k návštěvě naší vlády v ostřelovaném Kyjevě.

Tady holt japonské míšence tlučou…

„Mně ta cesta Petra Fialy přijde hlavně velmi nezodpovědná. Pokud by se některému z členů vlády něco v Kyjevě stalo, tak samozřejmě nás může přivést do válečného konfliktu. Nejen nás, Česká republika je v NATO, mohlo by samozřejmě celou alianci,“ děla paní poslankyně hned na začátku vystoupení – a tak perverzní argumentaci, jakou vyslovila, jsem popravdě slyšel v životě jen několikrát.

(Týdeník FORUM)

Paní poslankyně říká, že kdyby Rusko ve své zločinné válce proti Ukrajině trefilo při bombardování Kyjeva – civilního cíle – někoho z naší vlády, tak TEN RUSKOU RAKETOU ZASAŽENÝ ČESKÝ MINISTR BY TÍM PŘIVEDL DO VÁLKY ČESKOU REPUBLIKU.

Stará anekdota „tys mě kopl hlavou do nohy“ se stala živou realitou SPD. Paní poslankyně nechápe, nebo nechce chápat, že při zásahu někoho z české delegace ruskou raketou by ten konflikt s vládním činitelem členské země NATO nevyvolal zasažený, oběť útoku, ale ten, kdo raketu odpálil. Tedy Putinovo Rusko, ruská armáda. Poslankyně Maříková doslova staví realitu na hlavu.

Dovolím si položit paní poslankyni řečnickou otázku: Myslíte si také, že když pan Tomio Okamura dostane přes hubu od nějakých rasistů za to, že je japonský míšenec, bude to jeho vina? Skutečně si paní poslankyně myslí, že by si za své rasisty vyražené zuby mohl sám pan Okamura, protože v České republice holt dávají rasisté lidem přes hubu, takže nemá co být japonský míšenec?

Nebo když už tím japonským míšencem je, pak je Okamurův pobyt v České republice nezodpovědností? Slaboduchost podobného postoje by ještě před dvaceti lety mohla figurovat v televizi v nějaké komedii. Dnes se však komedií stává sama část politického spektra a paní poslankyně svá slova myslí naprosto vážně. Takže na vysvětlenou – když někoho z české vlády trefí ruská raketa a když japonského míšence v Čechách napadnou rasisté, je to vždy a výlučně vina útočníků – ať už ruských vojáků, nebo českých rasistů. Svádět vinu za to, že se někdo stal obětí útoku, je identické s argumentací primitivů, kteří říkají, že za znásilnění si může žena sama, protože šla přes park.

()

Lež je lež je lež

Paní poslankyně v druhé polovině videa říká: „Kdyby ty dvě strany (míněno Rusko s Ukrajinou) spolu jednaly a nedošlo to do takovéhle situace, tak by Rusko třeba nemuselo napadnout suverénní stát Ukrajinu.“ Moderátorka se ujistí: „Promiňte, on ho (Rusko) někdo nutil? Říkáte Rusko nemuselo napadnout… Rusko někdo nutil napadnout Ukrajinu?“ Poslankyně Maříková odvětí: „To jsou vaše slova, která používáte.“ Moderátorka: „Teď jste řekla, promiňte, VY jste řekla, že by Rusko nemuselo napadnout Ukrajinu. Tak se ptám, kdo ho nutil.“ Poslankyně Maříková: „To slovo nemusí být použito vždycky v případě, že někoho nutíte.“

Paní poslankyně nejenže papouškuje Putinovu propagandu a říká, že Rusko MUSELO napadnout Ukrajinu. Ona ten svůj výrok – v televizi, před kamerou a na záznam – vteřinu později zpochybní, zalže, převrátí celou situaci na hlavu a obviní z toho, že mluvila o „nucení“ Ruska napadnout Ukrajinu, moderátorku. Jako by nechápala, že si celé video může kterýkoliv divák o pár vteřin vrátit a poslechnout si, že ten výrok o „nucení“ Ruska k útoku na Ukrajinu řekla ona sama, poslankyně PS ČR za SPD. No a když ji na to moderátorka upozorní, začne paní poslankyně plácat jako malé dítě.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Výrok „slovo nutit nemusí být použito vždycky v případě, že někoho nutíte“ je infantilní hloupost, nesmysl, žvást. Dětské žvatlání. Přesto jej na veřejnoprávní televizi říká poslankyně Parlamentu České republiky. Chápal bych podobný výrok v mateřské škole. Že autorka toho výroku je zákonodárcem, je bizarní a děsivé. Paní poslankyně ukazuje, že lež a překrucování jsou pro ni naprostou samozřejmostí, a když je z té lži jasně usvědčena, tak se brání hlubokým regresem. Návratem do dětského myšlení, ke kterému plácání nesmyslů patří. Ovšem do Poslanecké sněmovny ani do televizních vystoupení poslanců by infantilní žvatlání opravdu patřit nemělo.

Infantilní slabomyslnost jako standard politické komunikace

Celkový dojem o voličích a sympatizantech SPD pak na FB účtu paní poslankyně přitvrdí sdílený post, fotky od účtu „Hans Tyfon“: „Skandální chování redaktorky ČT24! Ve chvíli, kdy paní Karla Maříková označuje obě strany coby viníky konfliktu, tzn. i ukrajinskou vládu, paní redaktorka verbálně (nevhodně) reaguje a doslova dává najevo, že je její názor pouze ten správný. Podívejte se, jaké grimasy tato redaktorka směřovala vůči paní poslankyni Maříkové.“

No a co je na těch fotkách? Pokud někoho natáčíte při řeči (a ten člověk nemá z botulotoxinu místo obličeje ztuhlou, nehybnou masku), tak samozřejmě zachycujete jeho mimiku. A když je někdo stejně mentálně vyzrálý jako školák prvního stupně základní školy, tak si video (naprosto každého) mluvícího člověka může prohlížet okno po oknu. 25 oken za vteřinu. A jak při řeči člověk pohybuje mimickými svaly, tak při takovém rozfázování zcela samozřejmě na některých oknech vypadá divně. Při řeči ne, mimika se mění tak rychle, že při sledování řečníka v reálném čase vidíme úplně normální projev i mimiku. Ale ve videozáznamu řeči jednoho každého člověka takto lze nalézt jednotlivá „okna“ zachycující některou okem nevnímatelnou fázi změny pohybu mimických svalů, kde vypadá divně.

()

No a onen – jistě pravý – účet „Hans Tyfon“ takto, z na správném okně zastaveného videa vystoupení paní poslankyně, vytvořil několik „jako fotografií“ moderátorky, na kterých moderátorka vypadá divně. Jde o fígl, který děti přestává bavit s přechodem na druhý stupeň základní školy, někdy v deseti či jedenácti letech. Už pro dvanáctileté je takové „vtipkování“ příliš hloupé.

Sympatizantům SPD jako „Hans Tyfon“ se ale podobné žerty zjevně líbí. A míra slabomyslnosti této formy dehonestace není překážkou ani pro paní poslankyni. Karla Maříková k těm idiotským fotkám na své zdi připisuje: „Takto vypadá profesionalita redaktorů ČT. Za ten výstřih fotografií děkuji. Tak snad si někdo nemyslel, že ČT se chová nezávisle. Každá špatná zkušenost je přínosem, protože člověka posune dál a v tomto případě to beru jako zácvik na další rozhovory pro rádoby „nezávislá“ média.“

Je to smutné, ale část opozičních poslanců má jako základní standard své politické práce a vystupování lež, zásadní překrucování skutečnosti  a infantilní hloupost. A jejich voličům se ta slabomyslnost zjevně líbí a boduje u nich. Proto končím heslem: AŤ ŽIJE SPD! ALE NĚKDE JINDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články