Poslankyně Schillerová hází vinu za inflaci na vládu. Jako ministryně měla jiný názor

Alena Schillerová (ANO) (Ministerstvo financí / se souhlasem)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: Ministerstvo financí / se souhlasem

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) už několikrát obvinila kabinet Petra Fialy (ODS), že je viníkem vysoké inflace v Česku. Ostrými slovy nešetří ani další politici z hnutí ANO. Ještě loni na podzim přitom hovořili úplně jinak. Například tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) v poslanecké sněmovně tvrdil, že vláda za inflaci nemůže. Coby ministryně se hájila také Schillerová.

„Nová data Eurostatu potvrzují, jak si vláda Petra Fialy s inflací opravdu neví rady, ač tvrdí opak. Za dramatické zdražování je především odpovědná vláda. Nemohou stále vinu házet na jiné. S následky války na Ukrajině se potýkají i další státy, které nemají tak vysokou inflaci,“ pustila se ve středu do současné vlády Alena Schillerová.

Fialův kabinet kritizovala také v úterý, kdy aktuální růst cen označila za dramatický. „Co nevidět pocítí nárůst cen výrobců i koncoví spotřebitelé. Např. ceny zemědělských výrobců +35 % (nejvíc od roku 1992), jen růst cen v rostlinné výrobě +50,2 %. Ceny průmyslových výrobců vzrostly o čtvrtinu. Vláda svou nečinností riskuje budoucnost,“ napsala na sociální síti.

Loni v září se však Schillerová vyjadřovala úplně jinak. Tehdy tvrdila, že je inflace dovezená ze zahraničí a vzhůru ji žene především cena ropy a produktů z ní. „Vychází to z dodavatelských vztahů narušených pandemií koronaviru,“ řekla ještě jako ministryně financí.

Podrážděně pak reagoval Babiš na slova pirátského poslance Jakuba Michálka, který se ho loni na podzim ve sněmovně ptal, co plánuje jeho vláda dělat s rostoucími cenami. „Takže vy se snažíte tady namluvit lidem – a samozřejmě je to lež – že my můžeme za inflaci. Určitě nemůžeme, inflace je všude, v Americe, v Evropě, a samozřejmě že to ovlivňuje nás, naši ekonomiku. Ale my nejsme ti, kteří určují ceny ropy. Nebo není role vlády tady řešit inflaci, to by měla řešit Česká národní banka,“ odpověděl minulý rok v září Babiš. 

Andrej Babiš (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

„Ceny jsou samozřejmě vyšší o 7,8 %, ale například my asi těžko můžeme zabránit vlivu vyšších dovozních cen na naše domácí ceny. Jak to máme dělat? To je absolutně nepochopení, co to je inflace. Takže my nechceme centrální regulace. Vy možná chcete zase nějakou pětiletku nebo všechno regulovat, vy chcete všechno danit, všechno sdílet,“ pokračoval tehdejší premiér, který zároveň připomněl, že byl ministr financí a podle čísel prý velice úspěšný.

Já jsem snižoval ty dluhy, já jsem tam seděl, já jsem bojoval proti karuselům, za EET, Daňová kobra a další věci. Máme jasné výsledky, máme dobré finance, máme skvělé ratingy. Tak o čem tady stále mluvíte? Na inflaci se zeptejte České národní banky,“ vzkázal Babiš Michálkovi. Chcete namluvit lidem, že vláda způsobuje to, že jsou vyšší ceny něčeho. Ale nevlastníme ani řetězce, my o tom nerozhodujeme, jaké jsou ceny. Nerozhodujeme o tom, jaké jsou dovozní ceny,“ doplnil tehdy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]