Poslankyně SPD navrhla odebrat příspěvky neziskovkám. Peníze mají jít do zdravotnictví

Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Na žádost KSČM zařadila dnes Poslanecká sněmovna na jednání mimořádný bod o stavu ve zdravotnictví. Komunisté požadovali, aby došlo ke sloučení státních pojišťoven, se záměrem poslat uvolněné rezervy přímo do zdravotního systému. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) jim ovšem odmítl vyhovět. V závěru diskuze pak navrhla poslankyně hnutí SPD Karla Maříková odebrat příspěvky neziskovým organizacím v plánované výši 5,7 miliard korun a věnovat je ve prospěch resortu.

Podle pirátské poslankyně Olgy Richterové šlo přitom o přímý útok na organizace, které se starají o lidi prostřednictvím zajišťování sociálních služeb. A trend rostoucích výpadů proti neziskovkám sleduje podle vlastních slov i Jiří Dienstbier: „Společenský a politický vývoj jde spíše negativním směrem. Jsou zde také důvody k obavám, že jsou ohroženy některé základní principy, na kterých stála Sametová revoluce. Vidíme zde velký ústup principů občanské společnosti, což když se nyní podíváte na naprosto neuvěřitelnou kritiku neziskových organizací znějící v Parlamentu… Je to vlastně jakési popření polistopadového vývoje,“ sdělil nedávno senátor deníku FORUM 24.

Vladimir Putin (ČTK)

Samotný požadavek odborů podpořený komunisty zavrhl pak šéf resortu Adam Vojtěch s argumentem, že chystá konkrétní úhradovou vyhlášku. Ta má zajistit zvýšený přítok finančních prostředků do systému, ale nikoli jejich bezcílné rozlévání. ,,Peněz na zdravotní péči pro občany musí být dostatek. Teď i v situaci, kdy ekonomika zpomalí. Odbory by ale 1/2 rezerv projedly v prvním roce a nechaly systém v dalších letech zkolabovat,“ uvedl ministr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]