Poslankyně STAN navrhla vzít peníze Hradu. Nechtěl přiznat Mynářův plat

Věra Kovářová (FB Starostové a nezávislí)

Věra Kovářová | FOTO: FB Starostové a nezávislí

Kancelář prezidenta republiky v roce 2015 odmítla žádost občanského aktivisty, který požadoval informace o platu kancléře Vratislava Mynáře. Celkové náklady ve výši 73 tisíc korun za prohraný spor u soudu následně Hrad odmítl uhradit s tím, že s verdiktem nesouhlasí. Opoziční poslankyně Věra Kovářová (STAN) nyní navrhuje o stejnou částku snížit rozpočet kanceláře.

Karel Schwarzenberg (FB TOP 09)

Maděrovi nakonec bylo uznáno proplacení újmy ve výši 47 tisíc korun a 26 tisíc jako náklady za soudní řízení. Peníze nakonec zaplatilo Ministerstvo financí, které zastupuje stát v soudních spotech. Kancelář prezidenta republiky na znamení nesouhlasu s rozhodnutím soudu odmítla peníze následně proplatit.

V případě, že by návrh prošel, měly by se peníze, které by za normálních okolností putovaly do rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, přesunout do položky Odškodnění obětem trestné činnosti, škody způsobené při výkonu veřejné moci, ze které bylo 73 tisíc uhrazeno.

Informace o platech zaměstnanců státu v řídících pozicích je třeba žadatelům poskytovat podle verdiktu Nejvyššího správního soudu z října 2014 bez dalších úvah a bez omezení. NSS zdůraznil, že svobodný přístup k informacím je klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]