Poslední policejní odhady počtu demonstrantů jsou nepřesné a nahrávají proruským silám

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

Kolik lidí se zúčastnilo posledních demonstrací na Václavském náměstí? Odhady policie hovořily v obou případech o „nižších desítkách tisíc“. Je to údaj natolik vágní, ve své neambicióznosti až zbabělý, že lze jen doufat, že s podobnou přesností nepopisuje Policie ČR hledané pachatele. Asi by byli těžko dopadeni. 

Počty účastníků demonstrací jsou organizátory, ať už si zaslouží naši úctu a sympatie, či nikoli, dlouhodobě nadhodnocovány. Platilo to po celé dvacáté století, platí to i dnes. Platilo to, když se účastníci demonstrací scházeli na Václavském náměstí dobrovolně, a platilo i tehdy, když tam byli totalitními režimy nahnáni. Některá čísla pak působí až fantasticky.

Václavské náměstí měří 682 metrů, široké je 60 metrů. V případě druhého údaje jde však o zaokrouhlený průměr, protože šíře náměstí se pohybuje od 44 metrů v nejužší části po 64 metrů v nejširší části. Podle Českého ústavu zeměměřického a katastrálního dosahuje plošná výměra Václavského náměstí 42 255 metrů čtverečních, v tom jsou ovšem zahrnuty trávníky, stánky, veškerý mobiliář, tramvajové pásy či vozovka, která protíná náměstí mezi Jindřišskou a Vodičkovou ulicí, a zejména celý prostor nad sochou svatého Václava, tedy plocha magistrály, okolní chodníky a předpolí Národního muzea. Dohromady by se mělo jednat o šest tisíc metrů čtverečních.

Jednoduché počty 

Počítejme tedy s plochou, na níž lze demonstrovat, o velikosti 36 000 metrů čtverečních. Jestli je o nějakou stovku metrů větší či menší, není podstatné. Mnohem významněji ovlivňuje veškeré odhady hustota, s níž jsou demonstranti shromážděni. Jednoduše řečeno, kolik lidí stojí na jednom metru čtverečním. Pro představu, co je reálné, a co už není, lze doporučit názornou zkoušku doma či v kanceláři.

Další počty jsou už celkem jednoduché. V případě, že by na jednom metru čtverečním stáli rovnoměrně po celé ploše Václavského náměstí, doslova ode zdi ke zdi, bez jakékoli mezery čtyři lidé, dobereme se výsledného čísla 144 000 lidí. Avšak hustota demonstrujících klesá úměrně vzdálenosti od pódia. Navíc čtyři dospělí na metru čtverečním – v případě, že se mají alespoň…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články