Poslední přání prince Philipa halí tajemství, závěť zůstane tajná skoro sto let

Britská královna Alžběta II. a princ Philip (Profimedia)

Britská královna Alžběta II. a princ Philip | FOTO: Profimedia

Soudce vrchního soudu v Londýně udělal čáru přes rozpočet všem, kdo chtěli zjistit, co přesně se píše v závěti prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Vévoda z Edinburghu zesnul letos v dubnu ve věku nedožitých sta let. Soud nyní rozhodl, že šlechticova poslední vůle bude zapečetěna a její obsah zůstane soukromý po dobu nejméně 90 let, aby „byla zachována důstojnost panovníka“.

V souladu s úmluvou platnou od roku 1910 rozhodl vedoucí oddělení rodinného práva londýnského vrchního soudu Andrew McFarlane, že závět prince Philipa bude zapečetěna a že „žádná kopie této poslední vůle nebude archivována ani uchována v záznamech soudu“. V rozhodnutí, které bylo zveřejněno ve čtvrtek a z něhož cituje americká CNN, McFarlane také napsal, že „úroveň publicity, kterou by zveřejnění (Philipovy) závěti s největší pravděpodobností vyvolalo, by byla obrovská, a to by šlo přímo proti zájmu zachovat důstojnost panovníka“.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Upřesnil, že výše zmíněná úmluva stanoví, že v případě úmrtí vysoce postaveného člena královské rodiny lze podat právě na oddělení rodinného práva žádost o zapečetění závěti zesnulého a veškeré následné kroky probíhají v soukromí a neveřejně. V tomto případě ale udělal McFarlane výjimku, protože dospěl k závěru, že zveřejnění informace, že Philipova poslední vůle bude zapečetěna, je „nezbytným a obhajitelným zásahem do soukromých záležitostí Jejího Veličenstva a zbytku královské rodiny“.

Až po uplynutí oněch 90 let se členové královské rodiny mohou k záležitosti závěti prince Philipa vrátit a rozhodnout, jestli její obsah zveřejní, nebo zůstane nadále pro veřejnost utajený. McFarlane uvedl, že je opatrovníkem trezoru, v němž leží aktuálně přes třicet obálek se závěťmi dalších členů královské rodiny. Poslední dokumenty tam přibyly po smrti matky královny Alžběty II. rovněž Alžběty a po skonu královniny sestry, princezny Margaret.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články