Náš poslední rozhovor s Jaroslavem Kuberou. Řekl, že miluje ženy, a chtěl pomoct ODS

Jaroslav Kubera (FB ODS)

Jaroslav Kubera | FOTO: FB ODS

V pondělí přišla zpráva o náhlém úmrtí předsedy Senátu, výrazného politika ODS a dlouholetého starosty Teplic Jaroslava Kubery. Na víkendovém kongresu občanských demokratů přitom působil nesmírně čile i vesele. Mluvili jsme s ním o politice jeho strany a aktuálním vývoji na kongresu. A natočili jsme s ním rozhovor, jehož aktuální část jsme přinesli v sobotu. Nyní přinášíme i ty jeho výroky, které jsme zveřejnit nestihli, dokud ještě žil. Netušili jsme, že je zveřejníme až posmrtně. Jaké měl tedy tento matador české politiky rady pro ODS, které zasvětil více než čtvrt století svého života?

Jaroslav Kubera byl známý svým odporem k sociálnímu inženýrství všeho druhu. Jakmile došlo na téma kvót pro zastoupení žen v politických funkcích, začal při našem sobotním setkání hned kroutit hlavou nad přílišnou politickou korektností, která až příliš hýbe nejenom českou společností, ale už prý i jeho vlastní stranou. „Já neuznávám současné nastavení, což vychází z problémů dnešního světa… Dělal jsem si tu legraci, že bychom měli mít místopředsedu třetího pohlaví, a tím bychom se zavděčili všem těm magorům, co teď běhají po světě. Chtěli jsme „ženy vpřed“, ale to je naprostý nesmysl. A to říkám s vědomím toho, že ženy miluju a určitě patří do vedoucích funkcí… Nedávno jsem i ministru ze Saúdské Arábie řekl, že jejich největší chyba byla, že jim dovolili řídit auta. Ale šlo samozřejmě o legraci, i když se na mě přítomné ženy v delegaci dívaly s pozdviženým obočím,“ řekl.

A jako vášnivý kuřák se pozastavil u tématu jemu blízkému:

„Jak by řekla Markéta Šichtařová, mluvíme tady o tom, jaká jsme konzervativní a pravicová strana, ale nedokázali jsme svým členům zajistit ani důstojné místo, aby tu mohli kouřit. Polovina delegátů nepřijde v pondělí do práce, protože se tahle zima opravdu nedá vydržet. A to jsem jim zařídil alespoň to ohřívátko,“ gestikuloval s hořící cigaretou na nedaleký hořák před libeňskou O2 Universum.

Pokud jde o voličský potenciál ODS, měla podle něj strana zaspat právě v těchto tématech: „To je přesně ono. Jsme bojovníci za svobodu, a zatím jsme to nevybojovali… Na zemi přitom leží milion čtyři sta tisíc hlasů kuřáků. Všichni mluvíme o tom, jak zajistíme každému právo a svobodu, ale i kuřáci mají právo na život! To, že je to neřest… To by bylo podobné, jako bychom udělali prohibici, ale to si nikdo netroufne.“

()

Jeho energii navíc zmiňoval v kandidátském projevu i staronový šéf strany Petr Fiala. Ale sám Kubera následně na otázku, zda by se rád angažoval také v předvolením vyjednávání, reagoval odmítavě.

Těžiště svojí práce viděl hlavně v práci v horní komoře, kvůli níž odešel po letech i z pozice primátora Teplic:

„Po pravdě musím říct, že ačkoli jsem zkušený politik, a věděl jsem, do čeho jdu, tak jsem vzal zvolení předsedou Senátu s velkou pokorou. Lidově řečeno, je to ,fičák,‘“ řekl s úsměvem a rázem dodal: „Když mi zavolá kamarád, a ptá se, jestli přijdu na kafe, a já mu odpovídám, že mohu nejdříve v dubnu, tak tomu nerozumí, že by šlo o půlhodinku. Jenže já žádnou takovou opravdu nemám…“

„Ale tím si vůbec nestěžuju. Mě to nesmírně baví, je to úžasná věc. Zase je to pro mě úplně nová škola než role prezidenta Beneše ve filmu Toman. Mám rád nové zkušenosti a toto je zkušenost přímo k nezaplacení,“ zakončil tak, jak začal – s pozitivní energií a s cigaretou v ruce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]