Poslední televizní souboj Pavla a Babiše: Expremiér opět nadával a urážel, generál byl smířlivý a neútočil

Petr Pavel a Andrej Babiš (Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie)

Petr Pavel a Andrej Babiš | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se naposledy utkali v televizní debatě. Po veřejnoprávní televizi a televizi Prima se soupeři o Hrad představili na Nově. Podle posledních průzkumů i kurzů sázkových kanceláří je favoritem voleb bývalý předseda vojenského výboru NATO. Expremiér v posledních dnech zrušil kontaktní kampaň z důvodu údajných výhrůžek své rodině, generál ve výslužbě se naopak ve středu setkal se svými příznivci na zaplněném Staroměstském náměstí. Kandidát na prezidenta Petr Pavel požádal moderátora debaty na Nově Reye Korantenga o možnost pronést krátké prohlášení. 

„Ráno jsem se dozvěděl, že nežiju, a také jsem se dozvěděl, že nám někdo zkopíroval web. Následně nám hackeři z ruských adres napadli naše stránky,“ uvedl na začátku debaty Pavel. „Toho zlého už bylo dost a já chci, abychom se dnes bavili slušně,“ dodal. S tím souhlasil i Babiš. Generál odmítl, že by zprávy o jeho smrti mohl mít na svědomí někdo z Babišova týmu. „Kdo to poslal, musel být hlupák, věděl přeci, že bude pan Pavel v dnešní debatě,“ komentoval to šéf opozičního hnutí.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ten se hned nato pustil do kritiky vlády, která je prý důvodem, že bude kandidovat na prezidenta. „Pokud by se mi to povedlo, propojil bych dva tábory, které u nás existují,“ sdělil šéf hnutí ANO. Pavel se pro souboj o Hrad rozhodl ve chvíli, kdy při setkání s občany dostával otázky, kdy se ujme nějaké funkce. „Když jsem začal uvažovat o kandidatuře, bral jsem to jako službu lidem. Nejsem vládní, ale občanský kandidát,“ vysvětlil.

Nova se následně snažila zjistit, zda mají oba kandidáti něco společného, srovnala tak jejich působení na sociálních sítích, hudební vkus či domácí mazlíčky. „Oba mají raději léto než zimu,“ konstatovala komerční televize. Moderátor Rey Koranteng následně zmínil další společnou věc, tedy komunistickou minulost obou adeptů na prezidentskou funkci. Jak Babiš, tak Pavel na tohle téma zopakovali vysvětlení, která použili již mnohokrát.

Dalším tématem se stalo možné jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Oba kandidáti doufají, že Miloš Zeman tento krok neudělá, protože tomu současnému končí mandát až za několik měsíců. Justice byla předmětem diskuze i nadále. „Trestně stíhaného člověka za politickou činnost bych nejmenoval, pokud by to bylo účelové jako u mě, tak bych se obeznámil se situací. Požádal bych o vysvětlení premiéra,“ řekl Babiš. Pavel by postupoval v souladu se zákonem a probral by možná rizika s předsedou vlády: „Pokud by premiér stál za svým kandidátem, musel bych ho jmenovat.“

Babiš následně uvedl, že SPD není extremistická strana a že musíme respektovat, že má půl milionu voličů. Reagoval tak na Pavlova slova o tom, že názory Okamurova hnutí bývají občas extrémní, například ohledně vystoupení z NATO a EU.

Následně došlo na Babišovy typické slogany o pomáhání lidem, spolupráci s premiérem Fialou a akcionářích ČEZu. „Čelíme krizi této vlády, která nepomáhá lidem. Nejsou léky, úřady práce nestíhají. Pan Pavel je kandidát této vlády. Rozumí armádě, ale neumí řešit ekonomické věci,“ zaútočil Babiš na protikandidáta. „Kdybych se stal prezidentem, tak bych si zavolal ministryni Černochovou, aby vyměnila šéfa Generálního štábu Armády ČR, který straší mobilizací, a jmenovala tam pana Pavla,“ dodal. „Musím se pana Řehky zastat. Je to člověk respektovaný vojáky i politiky,“ reagoval bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Opět se dostalo i na Babišovu minulost v StB, znovu ji popřel a hájil se „třemi vyhranými soudy“, expremiér se přirovnal k Jiřině Bohdalové, která byla ve svazcích Státní bezpečnosti uvedena také, ale soud rozhodl o tom, že herečka byla evidována neoprávněně.

Anketa komerční televize ukázala, že občané jsou nespokojeni s cenami energií a zdraženými potravinami, zároveň nabídla názor odborníků, kteří varovali, že si na podobnou situaci budou muset Češi ještě chvíli zvykat. Moderátor chtěl následně vědět, které změny zákonů by oba kandidáti podpořili. „Tato vláda nemá ráda důchodce. Neříkají pravdu lidem, nejsme tolik zadlužení, kvůli inflaci inkasují miliardy a nechtějí je vrátit lidem,“ zopakoval Babiš a důchodovou reformu Fialovy vlády by tak zřejmě nepodpořil. „Chtělo by to důkladnou reformu, vlády, které jsme tu měli, se bály ji udělat, ale je to třeba,“ reagoval Pavel.

Na daňové otázky Babiš opětovně odpovídal chválou svého kabinetu, který „pořád snižoval daně“, a úspory obyvatelstva stouply. Pochlubil se také zvýšením daně z hazardu. Podle generála by se daně fyzických osob zvyšovat neměly, načež Babiš prohlásil, že Pavel chce zvyšovat daně. „Spotřební daň, tedy daň z neřesti, by se dala řešit,“ dodal generál a bývalému předsedovi vlády připomněl nedávnou minulost. „Největší kompenzace firmám po covidu dostala kasina, proč to tak bylo, když jste tak bojoval s hazardem?“ zeptal se.

Otázku evropských dotací Babiš moc nekomentoval, přestože jeho firmy z holdingu Agrofert často peníze z Evropské unie čerpají. Mnohokrát se to stalo příčinou mediálního zájmu, jako třeba linka na toustový chleba, na kterou Agrofert získal 100 milionů korun z EU, přestože na ně neměl nárok. Tato dotace tedy poté musela být vrácena a Babišovi nakonec jeho podnikání zaplatili daňoví poplatníci.

Na přetřes přišla i otázka eutanazie. Petr Pavel si myslí, že by každý měl rozhodovat o svém životě, Babiš „věří na zázrak“, takže by byl proti. Oba kandidáti mají odlišný názor i na otázku legalizace konopí. Podle generála je nebezpečnější třeba i alkohol.

Mírový summit se stal opět bodem střetu. Babiš znovu pronesl svá slova o kontaktování Macrona, který zavolá Bidenovi, a odmítl komunikaci s Ruskem. Přestože mu moderátor vysvětloval, že je nutné, aby takové jednání proběhlo za účasti zástupce Ruska, Babiš to znovu popřel. S francouzským prezidentem prý nedávno mluvil o jednání o míru na Ukrajině, ale „nemůže nic říct, protože se to nedělá“. Pavel vysvětlil, že mírová jednání jsou nyní nemožná a nejprve se musí domluvit na postupu NATO. „Pan Pavel by na to šel přes úředníky, já přes politiky,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. (Profimedia)

Na otázky čtyř novinářů, Lenky Zlámalové (Echo 24), Bohumila Pečinky (podcast Kecy & politika), Martina Veselovského (DVTV) a Jindřicha Šídla (Seznam Zprávy) odpovídali oba kandidáti stejně jako v předchozích debatách.

Tématem byla třeba inflace a Česká národní banka, kterou Babiš obvinil z toho, že ničí českou ekonomiku. Expremiér opět začal používat věty „to vás špatně naučili“ a „vy tomu nerozumíte“ a debatu tak z klidné na chvíli změnil v útočnou vůči svému soupeři. Později šéf hnutí ANO po několikáté vzkázal premiéru Fialovi, že mu klidně bude zdarma radit. Generál Pavel připomněl Babišova slova o tom, jak půjde vládě po krku, a tak se špatně věří tomu, že by chtěl s premiérem spolupracovat. Na to poslanec opozičního hnutí řekl, že jako prezidentský kandidát se mírní, ale kdyby vystupoval jako šéf ANO, „to by se všichni divili“. Na dotaz, co by kandidáti udělali, kdyby jim jejich syn oznámil, že jde do války, se Babiš začal rozčilovat, ať se nezmiňuje válka, Pavel by synovi řekl, že je na něj hrdý.

V sérii dotazů pak adepti na hradní angažmá hovořili o „intimnějších věcech“. Nejdůležitější hodnotou jsou pro oba kandidáty jejich rodiny, nejdůležitější okamžiky byly narození dětí, nejhorší zase odchody nejbližších. Na konci debaty podpořily kandidáty jejich manželky, aby zhodnotily kampaň. Monika Babišová řekla, že je to pro ni rozpolcené. „Jednak jsem se potkala s milými lidmi na výjezdech, ale také jsme se báli o život,“ sdělila expremiérova manželka s tím, že se těší na sobotní večer, až volby skončí.

„Budu na tu dobu vzpomínat jako na trochu abnormální. Jednak jsme zažili spoustu pozitivních reakcí, ale také ty situace spojené s osobními útoky,“ řekla Eva Pavlová a požádala všechny občany, aby se dostavili k volbám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články