Pošleme Babiše tam, kam patří. Pražský hrad to rozhodně není, to by se králové otáčeli v hrobech, říká Tomáš Halík

Tomáš Halík (ČTK/Vondrouš Roman)

Tomáš Halík | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

K tématu návštěvy Andreje Babiše u Pražského Jezulátka se v pátek vrátil i kněz Tomáš Halík. Ten ve svém videu zdůraznil, že si expremiér dělá z katolického symbolu předvolební vábničku. Připomněl také, že kostel bude pro Babiše vždy otevřen, pokud se rozhodne konat pokání za vše zlé, co učinil. Jako prezidenta si Halík přeje Petra Pavla, který je podle něj, na rozdíl od svého protivníka, slušným člověkem.

„Nejprve bych chtěl požádat Pražské Jezulátko, aby odpustilo Andreji Babišovi, že si z něho dělá cukrátko k nalákání katolických voličů, že ho používá jako amulet pro štěstí v nečistých hrách o moc a peníze,“ řekl Halík na začátku své promluvy, jejíž součástí byla i četba evangelia.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Populární kněz také poděkoval otcům karmelitánům, že odmítli pokus šéfa hnutí ANO udělat z Jezulátka kulisu pro jeho politickou kampaň plnou lží, podvodů, demagogie a nenávisti. „Pokud by pan Babiš chtěl přijít do kostela konat pokání za vše zlé, co učinil pro tento stát a tuto zemi, vzpomeňme na zbytečně zemřelé v druhé vlně pandemie v důsledku naprosto chaotického nezvládání toho, kde už jsme se mohli poučit z té první vlny, bude mu kostel vždycky otevřen,“ vzkázal Halík.

„Milý Ježíšku, já tě prosím, abys nás v této povánoční době obdaroval slušným prezidentem Petrem Pavlem a abys nám pomohl poslat pana Babiše tam, kam patří. Pražský hrad to určitě není. To by se všichni naši svatí a všichni králové, kteří jsou tam pohřbeni, museli obracet v hrobech. A vás všechny velmi prosím, pojďme k volbám, volme tentokrát rozumem a odpovědně, protože jde o čest naší země,“ požádal prezident České křesťanské akademie. Následně nabídl čtení z knihy proroka Izaiáše.

Přítomnost Andreje Babiše v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského a u Pražského Jezulátka vyvolala velký rozruch. Řeholníci z řádu bosých karmelitánů v Praze se totiž 16. ledna rozhodli, že následující den uzavřou na několik hodin kostel, protože expremiérovu návštěvu brali za součást jeho prezidentské kampaně a nepovažovali ji za vhodnou. Vzhledem k tomu, že nemohli zavřít kostel na celý den, využil Babiš momentu, kdy už se mohl na místo dostat, a s celým týmem šel dovnitř.

Při své návštěvě mimo jiné natočil video, v němž vypráví o tom, že do kostela chodí dlouho, jen to zatím nikomu neřekl a teď se náhodou prořekl před médii. Zároveň upozornil, že do kostela mohou chodit i vrazi, takže nechápe, proč ho karmelitáni před ním zavřeli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články