Pošlete nás pomáhat do Sýrie, žádají izraelští lékaři v záloze

V Aleppu trpí mnoho civilistů. (ČTK)

V Aleppu trpí mnoho civilistů. | FOTO: ČTK

Lékaři rezervisté v žádosti zaslané veliteli izraelské armády IDF požadují, aby přestože existují významná bezpečnostní rizika, ale zároveň naléhavé morální aspekty, byli posláni do Sýrie pomáhat zraněným a nemocným.

Izraelští záložáci obecně stráví ve službě IDF nejméně jeden měsíc v roce, kde slouží jen za odměnu nutnou pro zabezpečení rodiny. Podle potřeby jsou povoláváni v průběhu událostí, které ohrožují Izrael či na pomoc při zahraničních přírodních katastrofách či teroristických útocích, kde Izrael často nabízí pomoc jako první.

Lékaři rezervisté v sobotu požádali, aby je IDF povolala a poslala do Sýrie. V dopise veliteli IDF Gadi Eisenkotovi lékaři z výsadkářské brigády argumentují, že vojáci nemohou jen pasivně přihlížet nevybíravé porážce bez jakýchkoliv pravidel, která se odehrává v Sýrii.

„Víme, že existují bezpečnostní aspekty, a víme, že existují také diplomatické aspekty, ale existují také principy pravdy a morálky. Chceme tam být a pomáhat,“ citoval izraelský zpravodajský web 04040 to, co lékaři píší v dopise. Dopis, který též obdrželo velení IDF, bude ještě zaslán veliteli zdravotnické jednotky.

Ilustrační foto ()

Izrael již v minulém období poskytl a nadále poskytuje lékařskou pomoc 2 600 Syřanům, většinou z řad povstalců proti Asadovi, kteří jsou léčeni ve speciálních polních nemocnicích zřízených podél izraelsko-syrské hranice, ale také v případě potřeby ve specializovaných izraelských nemocnicích. Nedávno bylo ustaveno speciální oddělení, které nabízí humanitární pomoc Syřanům.

Izrael v minulosti zásadně odmítal vojenskou pomoc, a tím vměšování se do bojů v Sýrii. Podle ISIS je však IDF jedinou armádou na světě, která jej může ohrozit, protože je schopná bojovat v tzv. gerilové válce, kde probíhá boj od domu k domu a protivníka často nelze identifikovat podle uniformy. Bohužel desítky let trvající boje s palestinskými teroristy vyškolily IDF pro tyto speciální zásahy..

Podplukovník v záloze Erez Eshel umístil na svůj Facebook podobný požadavek. „Je správné, že právě organizujeme 1000 záložáků z bojových jednotek, kteří se dostaví do kanceláře ministerského předsedy během zasedání vlády a budou požadovat následující: „Pane premiére, jsme připraveni jít do války v Sýrii. Jsme připraveni zabíjet a nechat se zabít, abychom pomohli zastavit utrpení žen a dětí, které se tam právě odehrává?“

Nejsou to jen akty hrdinství, které izraelské vojačky a vojáci prokazují každý den při ochraně svých židovských, ale i arabských spoluobčanů, je to také politická nutnost po událostech v Sýrii, kdy diktátor Asad vítězstvím nad povstalci v Aleppu upevnil svou moc a jeho jednotky se spojenci se blíží k Izraeli, u jehož hranic se nachází poslední bašta povstalců Idlíb, a ohrožují jeho bezpečnost.

Ilustrační foto ()

Eshel je totiž považován za osobu, která má blízko k představitelům vládní strany Likud a pravicové ortodoxní Habajit Hajehudi.

Blízkovýchodní analytici varují, že po vítězství nad povstaleckým Aleppem prezident Asad upevnil svou pozici, také Írán v Sýrii zvýšil svůj vliv, což jsou obě velmi špatné zprávy pro Izrael.

USA a další státy poskytující nejen vojenskou pomoc v Sýrii, po bojích v Aleppu a znovudobytí Palmýry a Raky, hlavního města ISIS, došly k závěru, že bombardování pozic nepřátel v žádném případě nepovede k vojenskému vítězství. Jediným řešením je vyslání pozemních jednotek do oblasti, čemuž se snažili až doposud všichni vyhnout. Jenže zvyšující se počet uprchlíků a nekontrovatelná situace na Středním východě, kde se díky bojům ohrožujícím jejich existenci a s vidinou územních zisků zapojují na různých stranách další státy, činí pozemní pomoc nevyhnutelnou.

Izrael má nejvyspělejší a nejspolehlivější armádu v oblasti, kterou obrovskými finančními částkami a nejvyspělejší vojenskou technikou podporují zejména USA, které za to jistě v nejbližší době budou požadovat významnou pomoc. Izrael tedy musí své obyvatele připravit na novou skutečnost, která je zřejmě pro Izrael nevyhnutelná a životně důležitá, jelikož intenzivní boje se odehrávají na dosah izraelských hranic a je jen otázkou času, kdy zasáhnou Izrael.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]