Pospíšil, Kolář nebo Halík. Kroměřížská výzva představila možné kandidáty na prezidenta

()

Iniciativa Kroměřížská výzva představí příští rok v červnu kandidáta, kterého bude podporovat v prezidentské volbě. V první anketě navrhlo možné kandidáty 2200 signatářů iniciativy, která vznikla letos v květnu. Celkový počet signatářů je podle Michala Kocába 6500. Předběžný seznam případných uchazečů o Hrad čítá 25 jmen, navrhli je signatáři výzvy. Na dnešní tiskovou konferenci iniciativy přišli i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil a diplomat Petr Kolář, kteří na seznamu figurují a kandidaturu zvažují. Iniciativa Kroměřížská výzva podpoří uchazeče, který by hájil základní demokratické principy a hodnoty. „Obáváme se, že opět může uspět kandidát, který ústavním a demokratickým hodnotám oddán není,“ řekl další z mluvčích iniciativy Václav Němec.

Pospíšil i Kolář uvedli, že se ještě nerozhodli, zda se budou o hlasy lidí v prezidentské volbě začátkem roku 2018 ucházet. „Kroměřížskou výzvu beru velmi vážně. Už ne tak úplně vážně beru sám sebe,“ řekl Kolář. Z Pospíšilova i Kolářova vyjádření vyplynulo, že by mohli podpořit uchazeče, který z výběru iniciativy vzejde, případně i jiného uchazeče.

„Příští prezidentská volba bude mít zásadní význam pro další směřování naší země,“ uvedl za iniciativu hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, jenž je na předběžném seznamu taky. „V tento moment nezvažuji, že bych zvažoval,“ uvedl o Kocáb o své případné kandidatuře.

Na předběžném seznamu případných kandidátů jsou například taky kněz Tomáš Halík, ekonomové Jan Švejnar a Tomáš Sedláček, senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, hudebník, konferenciér a herec Marek Eben, herec a režisér Zdeněk Svěrák a astrofyzik Jiří Grygar. Mezi možné adepty zařadili signatáři výzvy i aktivní nebo bývalé politiky, k nimž patří Petr Pithart, Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Miroslava Němcová, Michael Žantovský a Jiří Dienstbier.

Screenshot 2016-09-05 14.00.16

Na seznamu 25 kandidátů je i textař, spisovatel a producent Michal Horáček, který ale s Kroměřížskou výzvou spolupracovat nechce. Zhruba rok a půl před druhou přímou prezidentskou volbou ohlásili kandidaturu dva lidé – v červnu podnikatel Igor Sládek, v červenci lékař a občanský aktivista Marek Hilšer. Současný prezident Miloš Zeman, kterému končí mandát v březnu 2018, zatím neoznámil, zda bude kandidovat znovu. Podle mnohých náznaků ale s opětovnou kandidaturou počítá.

Podle informací SF Iniciativa Kroměřížská výzva chystá „nominační sjezd“, kterého se mohou účastnit všichni signatáři této výzvy a budou mít mandát k volení společného kandidáta na prezidenta.

 1. Horáček Michal *
 2. Halík Tomáš
 3. Pánek Šimon
 4. Švejnar Jan
 5. Kolář Petr
 6. Wagnerová Eliška
 7. Kocáb Michael
 8. Pavel Petr
 9. Eben Marek
 10. Pithart Petr
 11. Schwarzenberg Karel
 12. Roithová Zuzana
 13. Pospíšil Jiří
 14. Němcová Miroslava
 15. Marvanová Hana
 16. Höschl Cyril
 17. Sokol Jan
 18. Sedláček Tomáš
 19. Žantovský Michael
 20. Dienstbier Jiří
 21. Svěrák Zdeněk
 22. Grygar Jiří
 23. Fischerová Táňa
 24. Fischer Pavel
 25. Dlouhý Vladimír

*nechce spolupracovat s Kroměřížskou výzvou

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]