Za Pospíšila pražská koalice s ANO nebude. I kdyby byla efektivní, neustupuje

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09)  (FB Jiří Pospíšil)

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) | FOTO: FB Jiří Pospíšil

Po prosincovém vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 byla stará vláda nahrazena novou, a to v netradiční formaci ODS, TOP 09 a ANO doplněná o seskupení My, co tady žijeme. A spolupráce stran s Babišovým hnutím nyní vyvolala řadu otázek, zda by podobné složení nepřipadalo v úvahu i na pražském magistrátu, který nezřídka funguje jako improvizované bojiště mezi primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a šéfem koaličního uskupení Spojené síly pro Prahu Jiřím Pospíšilem (TOP 09), který se nikdy ani netajil tím, že by hlavní město nejraději řídil sám. I on má ale nepřekročitelné podmínky.

Přitom jeho chuť do řízení hlavního města netišil ani fakt, že stále zůstává europoslancem. Praha navíc vždycky představovala hlavní voličskou baštu jeho domácí TOP 09. Kdyby se mu tedy podařil triumf opětovného zisku primátorství pro konzervativnější partaj, získal by na svou stranu možná i přízeň některých straníků, kteří se mu po dvou letech vedení strany rozhodli na listopadovém sněmu zamezit vstup i do užšího vedení strany.

A poté, co Pospíšil na sklonku roku vyjádřil Hřibovi nedůvěru, chopil se situace obratem šéf pražské ODS a zastupitel Tomáš Portlík a vyzval ho k bližší spolupráci při správě Prahy. Podle informací deníku FORUM 24 se oba ještě v prosinci sešli, a ať už dopadlo jednání jakkoliv, rázem se začalo spekulovat o tom, zda by řetěz primátora nemohl v následujících měsících přece jenom putovat do dalších rukou.

Sami občanští demokraté volby na podzim 2018 vyhráli, ale následně je obešel právě tandem Pirátů a Prahy sobě doplněný Spojenými silami pro Prahu. Ale jelikož byla od počátku hlavním znakem koalice především názorová nekonzistence, eskalace napětí se stále zdála být pouze otázkou času. Jakmile hřibovci něco navrhli, smetl jim to Pospíšil za značného mediálního humbuku ze stolu. Největší pozornosti se prozatím dočkal návrh na zdanění prázdných bytů s tím, že data měla být zjištěna „vyšmírováním“ z elektroměrů.

Mikuláš Minář (FB Milion chvilek pro demokracii)

Avšak, aby mohlo ke změně vlády vůbec dojít, nejjednodušší cesta k většině by dnes představovala zřejmě spolupráce s hnutím ANO, i kdyby formou tiché podpory bez účasti v koalici. Podle nejnovějšího vyjádření Pospíšila ale tento scénář za současného složení nepřipadá v úvahu. „V zastupitelstvu Prahy sedím já a já za TOP 09 voličům slíbil, že s hnutím ANO spolupracovat nebudu,“ řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas.

Na druhou stranu pokud jde o menší města, zde stále dochází ke vzniku koalic, kde je zastoupena TOP 09, jiné pravicové strany spolu s hnutím ANO. Jak ale zdůraznil, postup se jemu samotnému nelíbí a hlavní město má mít navíc politickou symboliku s tím, že stejně jako nemůže dojít ke spojení na celostátní úrovni, nic by se na tom nemělo měnit ani zde. „V Praze tedy s hnutím ANO vládnout nebudeme a nemůžeme, i kdyby to numericky vycházelo a i kdyby koalice byla efektivní,“ dodal. Zdá se, že si může primátor zase na chvíli oddechnout. Anebo minimálně do příštího zastupitelstva.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články