Pospíšil pouští žezlo TOP 09. Nový šéf by měl vyjednávat předvolební koalici

(TOP09)

V atmosféře odcházení Jiřího Pospíšila se nese první den celorepublikového sněmu TOP 09.  Téměř 200 delegátů se sešlo v pražském hotelu Don Giovanni, kde mají zítra rozhodnout mezi poslankyní Markétou Pekarovou Adamovou a senátorem Tomášem Czerninem. Nový předseda strany by měl také zahájit vyjednávání o předvolební koalici.

„Za rok nás čekají krajské a senátní volby a TOP 09 se na ně musí začít připravovat už nyní. Ve volbách musíme spolupracovat s ostatními demokratickými stranami, že to jde, jsme dokázali už při evropských a komunálních volbách. Nyní je třeba v tom pokračovat a připravit spolupráci i pro volby do Sněmovny. Jen tak totiž můžeme porazit vládní hnutí ANO,“ říká k budoucímu směřování strany předseda Jiří Pospíšil.

Europoslanec oznámil, že na post šéfa strany nebude kandidovat letos na podzim. Chvíli to vypadalo, že bude jediným kandidátem Tomáš Czernin, ale následně ohlásila svou kandidaturu i dosavadní místopředsedkyně Adamová.

Zatímco Czerninovi vyslovil podporu šéf poslanců strany Miroslav Kalousek, Pospíšil podpořil jeho soupeřku. Aby strana ale předešla vnitřnímu rozdělení, o kterém se často mluvilo právě v souvislosti s Kalouskem a Pospíšilem, kteří měli představovat určitou dělící linii, oba kandidáti deklarovali předem, že jsou připraveni na další spolupráci v rámci předsednictva.

„Myslím si, že by měl mít každý předseda určitou výsadu promlouvat do složení týmu, který povede. Tak, aby nebyl generálem obklíčeným svými vojáky. Nevolíme jednoho spasitele, ale celý tým. A samozřejmě pokud vyhraji, a já věřím, že vyhraji, proto do toho souboje jdu, tak uvítám pana Czernina v tomto týmu,“ sdělila Adamová  již dříve deníku FORUM 24.

Na začátek sněmu vystoupili se zdravicí i zástupci dalších, nejenom parlamentních stran. Mezi nimi například Petr Fiala (ODS), Jiří Farský (STAN) či Olga Richterová (Piráti). Zdravici poslal i Manfred Weber.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner