Pospíšil: Postup Ruska je naprosto skandální. Schvaluji „trestnou činnost“ v Praze 6

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09)  (FB Jiří Pospíšil)

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) | FOTO: FB Jiří Pospíšil

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle českého ministerstva zahraničí je ale stíhání české samosprávy Ruskem nepřípustné. Rovněž odmítlo zásahy ruských státních orgánů do vnitřních záležitostí České republiky.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Postup Ruska je naprosto skandální. Vyšetřovat politiky z důvodu, že se rozhodli odstranit pomník maršála Koněva, je nepřijatelné. Rusko opět zapomíná, že Česká republika je nezávislou zemí, ve které neplatí ruská trestní jurisdikce,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v komentáři, který poskytl deníku FORUM 24, a dodal: „Odstranění pomníku Koněva bylo rozhodnutím demokraticky zvolených politiků v Praze 6. Plně za jejich rozhodnutím stojím! Z pohledu Ruské federace tedy schvaluji tuto ,trestnou činnost‘.“

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, avšak i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit minulý pátek. Podle nových plánů má být umístěna do plánovaného Muzea paměti 20. století.

Sám starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ale přiznal, že využil příležitosti a považoval nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru za vhodnou příležitost k provedení dlouho plánovaného kroku. Ruská diplomacie však ve čtvrtek záležitost označila za „zločin“, který nezůstane bez odpovědi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]