Pospíšil zůstává na pražské kandidátce. Odstoupit by bylo přiznání viny, říká

Jiří Pospíšil (Evropská unie)

Jiří Pospíšil | FOTO: Evropská unie

Jiří Pospíšil kandiduje v podzimních komunálních volbách na druhém místě kandidátky koalice SPOLU v Praze. V posledních týdnech byl několikrát vyzván, aby odstoupil kvůli kauze Dozimetr, v níž figuruje někdejší volební manažer TOP 09 Jiří Fremr. Pospíšil oznámil, že se kandidatury nevzdává, a uvedl také, že ze své iniciativy bude vypovídat na policii.

Pospíšil oznámil, že mu kolegové z TOP 09, ODS i KDU-ČSL v Praze vyjádřili podporu. „Domnívám se, že odstoupení by bylo vnímáno jako přiznání viny – a tu já absolutně odmítám. S kauzou Dozimetr nemám nic společného. Nejsem podezřelý, natož obviněný. A všechny mé schůzky a kontakty s hnutím STAN měly politický charakter daný tím, že jsme s hnutím společně kandidovali jak do Evropského parlamentu, tak na magistrát,“ uvedl europoslanec.

(Týdeník FORUM)

Způsob, jakým je on sám v kauze prezentován, považuje Pospíšil za politický boj před blížícími se volbami. „Jako bývalý ministr spravedlnosti, který se podílel na očistě justice, ale znovu apeluji na to, aby do vyšetřování nebylo nikým zasahováno – ani politiky, ani novináři. Nyní musíme nechat konat policii a státní zástupce. I proto jsem já osobně kontaktoval orgány činné v trestném řízení. A ze své iniciativy půjdu vypovídat – respektive vyvrátit tvrzení prezentovaná v některých médiích. Pevně věřím, že bude celá kauza nezávisle prošetřena a že všichni, kdo jsou do ní skutečně zapleteni, budou odhaleni,“ říká Pospíšil.

K rezignaci na funkce na magistrátu vyzvali na konci června Pospíšila Piráti. Učinili tak na základě médiím prezentovaných sdělení obviněného podnikatele Pavla Dovhomilji. Pospíšil jejich výzvu označil za absurdní. Členství v TOP 09 a veřejných funkcí se vzdali již bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal a zmiňovaný Jiří Fremr.

Pospíšil je na magistrátu řadovým zastupitelem. Původně byl předsedou klubu zastupitelů Spojených sil, ten jej ale v květnu 2021 z pozice předsedy odvolal. Nyní je předsedou výboru pro evropské záležitosti a komise rady hlavního města pro předsednictví České republiky v EU. Také je řadovým členem magistrátní komise rady pro výběr ředitele příspěvkové organizace Pražská developerská společnost, komise rady pro vznik koncertního sálu a komise rady pro umění ve veřejném prostoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články