Postavíme se za práva žen, vzkázali protestující v Polsku. Vláda potvrdila zákaz potratů

Protesty v Polsku (Twitter @ajplus)

Protesty v Polsku | FOTO: Twitter @ajplus

Páteční demonstrace v Polsku připomněly 100 dní protestů od chvíle, kdy polský ústavní soud poprvé vydal své kontroverzní rozhodnutí o zákazu potratů. Po masových demonstracích dala tamní vláda najevo, že je otevřena dialogu. Tuto středu však nález ústavního soudu, vydaný již loni v říjnu, vstoupil neočekávaně v platnost zveřejněním ve vládním věstníku. Verdikt uvádí, že potraty mohou být povoleny pouze v případech znásilnění, incestu nebo ohrožení života ženy, avšak znemožňuje ukončení těhotenství s vadami plodu. Demonstrace proto pokračují.

Policie nasazená v centru Varšavy přes reproduktory na policejních vozech vysílala zprávu, že shromáždění je nezákonné, a vyzývala shromážděné, aby se rozešli. Davy demonstrantů však zůstaly vzdorné.

„Jsme tu kvůli tomu, že vstoupil v platnost zákon o potratech a ženy se staly živými inkubátory,“ odůvodnila svou přítomnost na demonstraci 23letá Julie. Nad hlavami protestujících se tyčily transparenty s nápisy „Potraty bez hranic“ či „Potrat je mé právo“. Někteří z demonstrantů promluvili pro CNN. Hovořili zejména o tom, proč se demonstrací zúčastňují i přes epidemii koronaviru.

()

„Je velmi důležité tu být, protože práva žen jsou pošlapávána,“ vysvětlila středoškolačka Zuzia. Korporátní pracovnice Alica, která nesla ceduli s nápisem „Tohle je válka“, objasnila přítomnost tolika lidí: „Myslím, že všechny ženy jsou tu kvůli svobodě pro ženy z Polska. My tady protestujeme. Skupina žen, která říká »ne« naší vládě a jejím rozhodnutím.“

Podle údajů polského ministerstva zdravotnictví představovaly potraty kvůli vadám plodu přibližně 98 % všech legálních potratů provedených v Polsku v roce 2019. Další omezování potratů je kritiky zákona vnímáno jako poslední útok na sociální svobodu ze strany ultrakonzervativní vlády, která otevřeně pohrdá západními liberálními hodnotami, používá homofobní rétoriku a narušila ochranu LGBTQ komunity.

Prezident Andrzej Duda se k novému kolu protestů veřejně nevyjádřil. CNN se obrátila na kanceláře prezidenta a předsedy vlády s žádostí o vyjádření. Předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński v říjnu označil lidi protestující proti rozhodnutí o potratech za zločince a varoval, že jejich činy uprostřed pandemie budou stát životy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]