Poštvěte na kuvajtský pěvecký soubor psy! žádají Okamurovi „vlastenci“

Eric Drooker

Jsme rádi, že i díky spolupráci s naší ambasádou se podařilo připravit cestu kuvajtského folklórního souboru Al-Randi do ČR. Dnes se představili na Staroměstském náměstí, zítra zahrají na kuvajtské státní recepci,“ píše se na twitterovém účtu českého velvyslanectví v Kuvajtu.

Soubor skutečně dorazil a 19. února v centru Prahy, tak jak už to mají pěvecké soubory ve zvyku, zazpíval a trochu zatancoval. Na tom by samozřejmě nebylo nic tak pozoruhodného. Byli pozváni, a to u příležitosti hned dvou kuvajtských státních svátků, Národního dne a Dne osvobození, které se v Kuvajtu slaví 25. a 26. února. Veřejné vystoupení bylo samozřejmě předpisově ohlášeno na Magistrátu hlavního města Prahy. Konalo se na Staroměstském náměstí, kde vídáme nejrůznější kulturní, zábavné či reklamní akce denně. Od cizokrajných zpěváků či tanečníků přes obří pandy až po průvody k čínskému Novému roku. Nebo taky šílené extempore potrhlého entomologa Konvičky, který si tam s velbloudem a vlajkou islámského státu hrál na teroristický útok.

Tak v čem je tedy problém? Inu, v propastné xenofobní tuposti některých občanů naší země, zastoupených v poslanecké sněmovně například hnutím Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura.

Na facebookové stránce SPD Tomio Okamura Praha tak můžeme spatřit video z onoho pěveckého vystoupení doplněné textem: „To si takhle jdete centrem Prahy a na Staroměstském náměstí taková produkce.“ No, hrůza, jdete si centrem a najednou tam nějaký pozvaný sbor zpívá. A není křesťanský. Ba ani ruský nebo čínský. Pochází z Kuvajtu, ze země, kde je křesťanů jen 15 procent, zatímco zbytek obyvatelstva tvoří muslimové. Okamurovy „Slušnočechy“ a pravé „vlastence“ to tudíž nepříčetně rozlítilo.

Příspěvek má od chvíle zveřejnění asi 50.000 zhlédnutí a tisíce sdílení. Komentáře pod nimi se od sebe příliš neliší. Hloupost snoubená s nenávistí a agresivitou míchá opravdu nechutný koktejl.

Když přijedu do jejich země, chovam se.podle.jejich pravidel. Tak ať se kruci chovaj podle našich a vubec sem nelezou, nikdo je tu nechce už takle tu mame zvěře dost!!!!“ sděluje jeden z diskutérů. A ačkoli sám se podle pravidel (českého pravopisu a slušného chování) nechová ani náhodou, netuší ani, že onen pozvaný soubor se naopak přesně podle pravidel zachoval. Přijal oficiální pozvání a zazpíval. A zvěře možná opravdu máme sami „takle“ dost. Dokonce i své vlastní důchodce kácející stromy na koleje.

Na pohled hezká mladá slečna by zase ráda viděla, jak na pěvecký soubor někdo útočí napalmem, pokud by se toho tedy nechtěla rovnou chopit sama.

Jiná dáma by pro chemické zbraně nebyla. Ta by zvolila způsob esesáků z koncentráků nebo pohraničníků z dob totality. Ti i oni občas na někoho poštvali psy, aby trhali až k smrti… „Pár lidí s hladovejma pitbulama“ by podle této obránkyně vlasti a české kultury prezentaci pěveckého souboru vyřešilo k její spokojenosti.

Kromě podobných komentářů, na hranici trestného činu podněcování k nenávisti, nebo dokonce už za ní, se objevuje i mnoho zmínek typu „zkuste si něco takovýho předvést u nich, a uvidíte“. Nebo: „To by ti za*raní ručníkáří u sebe doma nikdy nedovolili!“ A tak dále. Kdyby se ovšem autoři obtěžovali pohlédnout na oficiální stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, dočetli by se mimo jiné:

Velvyslanectví ČR v Kuvajtu se s potěšením zúčastnilo akce Kuwait Market. … Zúčastnily se jí zhruba tři desítky ambasád z celého světa – z evropských států byly např, zastoupeny Řecko, Belgie, Francie či Ukrajina. … Součástí byla i vystoupení několika kulturních, divadelních a hudebních sborů řady zemí. … Akce byla široce medializována – přítomny byly kuvajtské noviny i televizní štáby několika kuvajtských stanic,“

A vida. Nikdo jim neuřízl hlavy. Ani na ně neposlal psy. Nezbil je. Nezakázal jim to. Zpívali, tancovali a hrdě předváděli svou kulturu v jiné zemi. Co předvádějí Okamurovi „vlastenci“ na oficiálních stránkách jeho hnutí, aniž by to správcům sociálních sítí jakkoli vadilo, nemá naopak s kulturou ani skutečným vlastenectvím nic společného. To je jen krystalická hloupost, nevědomost a nenávist.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]