Na Úřadu vlády vzniká archiv usvědčujících materiálů o českém premiérovi Andreji Babišovi. Jsou to jeho vlastní projevy v neupraveném znění. Historici se z nich přesně dozví, kdo stál v čele české vlády v roce 2019. Pojďme se podívat, co o sobě premiér všechno prozradil.
V Česku již dobře známe roztomilý žánr, který by se dal nazvat absurdní řeč našeho vládce. Nepřekonatelný Jakešův projev z Červeného hrádku přispěl kdysi k pádu komunismu, a to prostě jen tím, že vládce se nehlídal, žvanil a žvanil, plácal páté přes deváté a nechal tak lidi nahlédnout do své primitivní duše.
Přesně to se podařilo Andreji Babišovi 14. května v Černínském paláci na konferenci „Český národní zájem“. Babišův mluvený projev je pozoruhodný nesmyslnými vazbami, vynecháváním tak důležitých větných členů, jako je třeba podmět, a nechtěným vytvářením absurdních obrazů a krkolomných zkratek, které prozrazují jeho překotný styl myšlení.
Když chce náš premiér kupříkladu říct, že naše země má potenciál růstu, tak z něj prostě vypadne: „Potenciál jsme.“
Oblíbenou metodou Andreje Babiše je také neustálé sdělování banálních pravd: „Takže ta Evropská rada je velice důležitá.“ Nebo: „Je to o tom osobním kontaktu, o tom být na mobilu.“
Dalším rysem Babišova slovního projevu je absurdní zasazení specifických či odborných výrazů do žoviální hovorové mluvy:
„My chceme tu kohezi. Dokonce jsme měli v Bratislavě setkání přátel koheze.“
A když chce vyjádřit, jak tvrdě maká, tak nám jen tak mimochodem sdělí: „A teď jedu do Kroměříže otevřít tu magnetickou rezonancí.“
[ctete postid=“250194″ title=“Přesný přepis Babišova projevu: Český národní zájem, velmi podivné blábolení a obhajoba řepky“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Screenshot-2019-05-17-21.38.32-385×230.png“ excerpt=“Oficiální portál vlada.cz přinesl projev premiéra Andreje Babiše, který zahájil v “ permalink=“https://forum24.cz/prepis-babisova-projevu-cesky-narodni-zajem-a-velmi-podivne-blaboleni/“]250194[/ctete]
Národní zájem? Nebojovat s klimatickou změnou
Zajímavé je, že v nestrukturovaném toku absurdit pronáší jakoby náhodou i zcela závažná politická sdělení, o nichž nevíme, z jaké vládní koncepce či politického programu vycházejí: Příkladem je zjištění, že Česká republika vedená Andrejem Babišem blokuje zpřísnění cílů při snižování emisí a snaze zabránit zhoršování klimatických změn. Mohlo by to být legitimní, kdybychom vůbec věděli, že má Česká republika takový postoj a že je to strategie hnutí ANO. Nikdo nám to ale neřekl. Až nyní z premiéra vypadne:
„…jsem také zablokoval zpřísnění klimatických cílů, protože mám pocit, že děláme všechno pro to, abychom zničili evropský průmysl…“
Babiš může mít klidně i pravdu, že přehánění v otázce klimatické změny může poškozovat průmysl. On ale vůbec netuší, že takovému postoji státu na mezinárodní scéně musí předcházet veřejná debata. Měl by to nejprve sdělit svým voličům.
Prokletá řepka!
Zajímavé je Babišovo předstírání, že pěstování řepky pro výrobu biopaliv nám vnutila Evropská unie, a on je tedy vlastně naším největším výrobcem biopaliv první generace takřka z donucení. Hrozně moc ho také trápí, že mu Evropská unie vnucuje přechod na druhou generaci biopaliv, která by už nebyla z řepky. Na biopaliva druhé generace ale Babiš nemá nastavené svoje továrny. Proto pak naštvaně prská, že žádná druhá generace biopaliv není, leda možná v Číně. Přitom lže. Dobře ví, že továrnu na biopaliva druhé generace Oleo Chemical (vyráběla biopaliva z živočišných tuků) chtěl koupit, a protože ji nezískal, tak nechal ve svých novinách očernit její majitele. Pojďme si tedy užít nejprolhanější část Babišova projevu:
„Evropská unie stále s něčím přichází. A tady vidím pana Jandejska, tak bychom si možná mohli připomenout, kdo zavedl biopaliva v roce 2009. To byla Evropa. Goldman Sachs přišel a říká: Ropa bude stát 200 dolarů za barel, musíme mít obnovitelné zdroje, biopaliva. A potom zjistili, že vlastně ta první generace není dobře, že je potřeba nová generace. Ta vůbec neexistuje, i když o tom stále píší novináři, že je nějaká druhá generace. Možná v Číně, ale v Evropě určitě ne. No, a potom z toho vypadla ta prokletá řepka. Takže to je první výmysl Evropské unie.“
„Nám zkrátka ty peníze z Evropy někdo nadiktoval“
Pana premiéra Babiše také v Evropské unii štve, že si nemůžeme často sami rozhodovat o tom, kam budou vloženy evropské peníze. Díky tomu se už stal hvězdou německých kabaretů, protože německá televize ZDF důkladně ukázala, jak on sám zacházel s evropskými dotacemi.
„A místo toho, aby nám Evropská komise dala peníze na to, co potřebujeme, a proto jsme dělali ten Národní investiční plán, protože tu zkrátka máme deficit v investicích. A my některé programy nečerpáme, a když je chceme přehodit na mateřské školky, školy, nemocnice, tak čekáme půl roku, než se laskavě Evropská komise uráčí s námi vůbec jednat.
Když ještě nám chybělo na mateřské školky 8,5 miliardy, sehnali jsme šest a ještě nám chybí zbytek a hledáme ty peníze. My potřebujeme na ty investice. Nemáme dostavěnou základní dálniční páteřní síť, rychlovlaky, konečně jsme už něco podepsali s TGV atd. Potenciál jsme. Nám zkrátka ty peníze z Evropy někdo nadiktoval a my na to chceme mít základní vliv, abychom to mohli ovlivňovat.“
Z této části řeči jsme se jen tak mimochodem dozvěděli, jak to je s tím národním investičním plánem. Babiš totiž ví, že má deficit v investicích, že nemáme dostavěnou základní dálniční síť a nemáme dobré železnice. Přitom je u moci již déle než pět let a státní peníze místo na investice používal na uplácení voličů. Teď se zlobí na Evropskou unii, že mu nedává dost peněz na investice.
Chyba EU podle Babiše: V Evropské komisi se dělá politika
Z premiérovy řeči vysvítá, že Evropská komise je pro Andreje Babiše tak trochu červený hadr, neboť se v ní prý politikaří:
„Měli bychom definovat, proč jsme nechali zpolitizovat Evropskou komisi. Komisaři stále mají nějaké politické komentáře. Teď jsem byl ve Varšavě, tam nás bylo deset členských států a ještě před tím, než dorazil pan vicepředseda Komise, tak už kritizoval a vyjadřoval se. Já si myslím, že to jim vůbec nepřísluší… Evropská komise tady není na to, aby dělala politiku.“
Pan Babiš totiž vůbec nemá rád, když se na politických místech dělá politika:
„A myslím si, že ta budoucnost, samozřejmě, o tom, kdo se dostane do Evropského parlamentu, a hlavně v tom Sibiu, na neformálním summitu Evropské rady, už padala v zákulisí jména, kdo bude šéf Evropské komise a kdo bude šéf Evropské rady a zkrátka ten spitzenkandidat není přijatelný. Pokud to má být zase profesionální politik, který je odtržen, a to nechci říci, že Juncker – byl samozřejmě ministr financí atd.
To podle mého bude rozhodující a ta situace, kdy občas máme pocit, že dvě velké země se domluví a předseda Evropské komise a ještě je tam jeden úředník, jehož jméno se každý bojí vyslovit nahlas, tak to je nepřijatelné. Absolutně nepřijatelné.“
„Protože tomto je z toho jen ostuda.“
Do Babišova projevu některé jeho starosti jako by probleskují, aniž by byla vyřčena podstata. Ale tušíme, že ho mnoho věcí bolí:
„Jde o to a bylo by dobré, aby příští europoslanci skutečně bojovali za české národní zájmy, za naše zájmy a společně a nedělali tam českou politiku v Evropském parlamentu, protože tomto je z toho jen ostuda.“
A teď jdeme do finále:
„Víme přesně, co chceme, a já pevně doufám, že po evropských volbách nabere jiný směr než doposud.“
Sice jsme se z té poslední věty nedozvěděli „co“ má nabrat jiný směr než dosud, ale společně s panem premiérem věříme, že určitě nabere. Takže: díky Vám, pane premiére, máme lepší vhled do naší politiky v Evropské unii a také již víme, jak bráníte české národní zájmy.