Potlesku ve stoje se dostane jen těm největším státníkům. Čeští politici zhodnotili projev Zelenského

Prezident Zelenskyj s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiovou (2022) (Congress USA / se souhlasem)

Prezident Zelenskyj s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiovou (2022) | FOTO: Congress USA / se souhlasem

Ukrajinský prezident Zelenskyj v noci na čtvrtek navštívil Washington a promluvil ve Sněmovně reprezentantů před členy Kongresu USA a kabinetu prezidenta Bidena. Jeho řeč sklidila opakovaně ovace ve stoje a oceňují ji i čeští politici. Někteří Zelenského proslov přirovnali k proslovu Václava Havla před 32 lety.

„Já musím říct, že ten proslov byl velmi realistický, velmi dobře udělaný, velmi živý. Myslím si, že byl hodně zaměřený na duši amerického kongresmana a senátora,“ sdělil deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Přišlo to přesně v pravou chvíli a myslím si, že ten proslov byl z velké části i historický. Že to byl Zelenskyj, který nejenom prosí, ale i děkuje. Ten projev určitě výrazným způsobem pomůže k nastavení amerického způsobu podpory Ukrajiny,“ dodal.

Prezident Zelenskyj během svého projevu v americkém Kongresu (President of Ukraine / se souhlasem)

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) upozornila na načasování prezidentova proslovu. „Řeč byla velmi silná a velmi dobře přijatá. Byla načasovaná na moment, kdy Biden schválil další bezpečnostní balíček v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (včetně systémů Patriot) a kdy kongres projednává podporu Ukrajině ve výši 45 miliard dolarů,“ sdělila na dotaz deníku FORUM 24.

„Zelenskyj svou anglicky pronesenou řeč směřoval hlavně k běžným Američanům. Řada z nich se potýká s ekonomickými problémy a nemusí rozumět tomu, proč tak velké množství peněz směřuje cizí a vzdálené zemi. Zelenskyj jednak projevil silný vděk Spojeným státům, jednak vcelku přesvědčivě vysvětlil, že americká podpora není charitou, ale investicí do globální bezpečnosti,“ řekla. Ukrajina přitom podle ní bojuje za nás všechny. „Ukrajina bojuje za stejné hodnoty, na kterých stojí i Spojené státy. Podobné je toto vnímání i v Evropě, včetně České republiky, mnozí vůči válce otupěli svou pozornost, ale Ukrajinci bojují i za nás všechny a my jsme povinni i ve vlastním zájmu jim stát po boku a pomoci porazit ruského agresora,“ dodala.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil přirovnal projev Zelenského k projevu Václava Havla v roce 1990.  „Americkým kongresem zněl tehdy i dnes emotivní projev týkající se svobody, který byl několikrát oceněn potleskem vestoje. Tehdy i dnes,“ napsal na twitteru.

Podobnému srovnání se nebrání ani ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Přirovnání k Havlovu proslovu v kongresu není vůbec špatné, symbolika přerušovaného projevu potleskem mluví sama za sebe,“ řekl deníku FORUM 24. Vyzdvihl ale i celkové poselství projevu. „Za zcela nejdůležitější větu, kterou bychom si měli všichni uvědomit i tady u nás, nejenom ve Spojených státech, že pomoc Ukrajině není charita. Pomoc Ukrajině je vyjádření toho, že boj na Ukrajině je boj za naše hodnoty, za to, aby svoboda a demokracie byly i tady u nás. To je opravdu potřeba si uvědomit.“

Stejně to vidí i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „To nejdůležitější a nejpravdivější řekl sám prezident Zelenskyj: pomoc Ukrajině není charita, ale investice. A stejně tak to od začátku vnímá naše vláda. Jde o investici do naší i světové bezpečnosti. Jde o investici, díky které agresoři skončí přesně tak, jak skončit mají, tj. poražení. A do třetice jde o investici, která – jak doufám – povede k tomu, že se západní společenství brzy rozšíří o dalšího plnohodnotného člena, který bude přispívat ke společné obraně a k celkovému výkonu západní ekonomiky,“ sdělila deníku FORUM 24.

()

Kandidát na prezidenta Petr Pavel ocenil symbolický význam cesty Zelenského do Washingtonu. „Zatímco Putin včera vystoupil před svými kývači s projevem plným lží, prezident Zelenskyj se potkal s americkým prezidentem a vystoupil s projevem v Kongresu. Symbolický význam této cesty je obrovský – Ukrajina je součástí svobodného a demokratického světa,“ napsal na twitteru.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) deníku FORUM 24 sdělil, že podobně jako ostatní vidí v projevu podobnosti s Havlovým projevem. „Prezidentovi Zelenskému se podobně jako Václavu Havlovi v únoru 1990  dostalo v Kongresu dlouhého potlesku ve stoje. Každý mluvil v jiné době a v dramaticky odlišných okolnostech – Václav Havel po skončení studené války a těsně před rozpadem Sovětského svazu a Volodymyr Zelenskyj uprostřed krvavé války proti Ukrajině – oba však mluvili o boji proti totalitě, boji za svobodu a demokracii.  Stejně jako prezident Havel před více než 30 lety prezident Zelenskyj ukázal, proč je třeba přijmout odpovědnost za svět, ve kterém žijeme,  vzdorovat zlu a demokracii bránit,“ řekl.

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) upozornil na význam ovací ve stoje, kterých se nedostane každému. „Potlesku ve stoje se v kongresu dostane jen těm největším státníkům. My všichni budeme Ukrajincům pomáhat, dokud to bude třeba,“ slíbil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články