Potomek dynastie Romanovců měl velkolepou svatbu v Sankt Petěrburgu

Velkokníže Jiří Michajlovič Romanov. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Velkokníže Jiří Michajlovič Romanov. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Potomek ruské dynastie Romanovců, která byla svržena během revoluce v roce 1917, se oženil během honosného obřadu v Sankt Petěrburgu.

Velkokníže Jiří (Georgij) Michailovič Romanov a jeho snoubenka Rebecca Virginia Bettariniová uzavřeli sňatek v pátek. Mezi zahraničními hosty byli lichtenštejnský princ Rudolf a princezna Tilsim a bývalá bulharská královská rodina.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Pradědeček Georgije Michailoviče, velkokníže Kirill Vladimirovič, uprchl z Ruska během bolševické revoluce. Vladimirovič byl bratrancem posledního ruského cara Mikuláše II., který byl v roce 1918 spolu se svou ženou a pěti dětmi zavražděn bolševickou revoluční popravčí četou.

Dynastie Romanovců vládla Rusku více než tři století, než Mikuláš II. počátkem roku 1917 abdikoval. To otevřelo cestu bolševické revoluci a 70 letům komunistické vlády.

Ruské pravoslavné duchovenstvo vedlo velkolepý obřad v katedrále svatého Izáka. Na seznamu hostů čítajícím přibližně 1 500 osob nechyběla ani další významná jména, například Konstantin Malofejev, monarchista a miliardář s úzkými vazbami na Kreml, a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Čtyřicetiletý princ studoval v Oxfordu, ale většinu svého života strávil ve Francii. Pracoval v Evropském parlamentu a v ruském těžebním gigantu Norilsk Nickel.

Pár se do Ruska přestěhoval před třemi lety.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina novinářům řekl, že Kreml přeje novomanželům vše dobré, ale dodal: „Tento sňatek v žádném případě nepatří do naší agendy.“

Jak je to se vztahem této větve rodu k Romanovcům? Dne 21. července 1976 Vladimir Kirillovič Romanov před sňatkem své dcery Marie Vladimirovny stanovil, že jeho budoucí vnuci ponesou nejprve příjmení Romanov a titul velkokníže, později k nim bude přidáno příjmení a titul princ nebo princezna pruská. Při narození však Georgij Michailovič dostal příjmení Romanov a titul Jeho císařská Výsost velkokníže, zatímco titul pruského knížete nebo kněžny se již neuváděl.

O tom, kdo je dnes tím pravým Romanovcem a mohl by si tedy případně činit nároky na carský trůn v Rusku, se ale vedou spory. Při narození Georgije Michailoviče kníže Vasilij Alexandrovič Romanov, předseda Sdružení členů rodu Romanovců, zveřejnil prohlášení, v němž se říká: „Šťastná událost v pruském královském domě nemá žádný vztah k Romanovcům, protože novorozený kníže nepatří ani k ruskému carskému domu, ani k rodu Romanovců.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]