Potopí opozice do voleb vládu Andreje Babiše? Bookmakeři v tom mají jasno

Vláda na tiskové konferenci – ilustrační foto (ČTK)

Vláda na tiskové konferenci – ilustrační foto | FOTO: ČTK

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) ve středu oznámily, že mají dostatečné množství podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Schůze by se měla dle dohody uskutečnit začátkem června. Zda se poslanecké sněmovně opravdu podaří vládu potopit, zatím není jisté. Sázkoví experti už to však vidí jasně.

„Podle bookmakerů Chance vysloví poslanecká sněmovna nedůvěru vládě České republiky do 20. června 2021. Sázkoví experti na tento scénář vypsali kurz 1,3:1. Na to, že se tak nestane, je aktuálně u kurz 3,15:1,“ prozradila deníku FORUM 24 mluvčí sázkové kanceláře Markéta Světlíková.

()

Bookmakeři zároveň nevěří, že by premiér Andrej Babiš (ANO) vydržel do konce tohoto roku na svém postu. Kurz na to, že předsedou vlády s důvěrou poslanecké sněmovny zůstane do konce letošního roku, vzrostl z 3:1 na 6:1. Největší šanci na premiéra má s kurzem 1,7:1 předseda Pirátů Ivan Bartoš. Dalším adeptem v pořadí je šéf občanských demokratů a lídr koalice Spolu Petr Fiala, u jehož jména je ale v nabídce sázkové kanceláře poměrně vysoký kurz 10:1.

„Schůze k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše bude svolána na základě společného postupu koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN, kteří přidají svoje podpisy k naší žádosti. Součástí naší dohody je to, že odevzdání podpisů na svolání schůze a samotná schůze k nedůvěře proběhne na začátku června,“ řekl na středeční tiskové konferenci Petr Fiala.

Podle něj vláda nezvládla boj s pandemií. Česko patří k zemím s nejvyšším počtem obětí na milion obyvatel, mělo nejdéle zavřené školy a spousta podnikatelů nedostala potřebnou podporu pro udržení provozu, přestože byl rozvrácen státní rozpočet, vyčetl kabinetu Andreje Babiše předseda ODS.

Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Koalice Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců. Záležet tak bude na hlasech komunistů a hnutí SPD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]