Potřebujeme víc linek na toastový chleba? Babiš chce po Evropské unii víc peněz

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš se zúčastnil summitu přátel koheze. Jedná se o sdružení států, které chtějí po bohatších členech Evropské unie, aby jim dávaly více peněz a aby moc nemluvily do toho, za co budou tyhle peníze utraceny. Babiš, známý milovník dotací, bez nichž by velká část jeho firem nikdy nemohla fungovat, se tu logicky cítí jako ryba ve vodě. A bylo to vidět i tentokrát.

Kohezní politika EU se vydává novým směrem a v rámci příštího Víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027 se počítá se snížením prostředků na ni, konkrétně o deset procent. To se nelíbí těm, kteří z těchto peněz nejvíce těží, tedy příjemcům dotací. V tom si rozumějí hlavně Andrej Babiš jakožto majitel Agrofertu a Viktor Orbán, který také umí finance z EU skvěle využít ve svůj prospěch.

Český premiér, kterého v Evropské unii znají jako dotačního podvodníka a člověka s tak gigantickým střetem zájmů, že se kvůli němu musely měnit normy a pravidla, na setkání uvedl: „Vidím tam množství peněz, které by se daly přerozdělit.“ Babiš dále řekl, že Evropská komise dostatečně nevysvětlila, jaké jsou priority rozpočtu.

No, zdá se, že předseda vlády neposlouchal příliš pečlivě. Tím zásadním, co se má změnit v příštím rozpočtovém období, je to, že peníze už nebudou dostávat oligarchové a jejich firmy přisáté na státní rozpočty. To, čeho se chce Evropská unie zbavit, jsou východní miliardáři, kteří sami sebe instalovali do politiky, aby svůj střet zájmů dovedli k dokonalosti. Babiš tomu říká útok na Českou republiku, ve skutečnosti je to prostě a jednoduše problém pro jeho Agrofert.

Andrej Babiš je člověk, který se skutečně nestydí vůbec za nic. S ohledem na všechny problémy a kauzy, které má, se nestydí veřejně vestoupit a hovořit o penězích, které by se daly přerozdělit. O těch samých penězích, za které si v Penamu staví linky na toastový chleba. Jestli se Česká republika z téhle ostudy někdy vzpamatuje, to je opravdu otázka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články