Potřebujeme zákoník práce pro toto století

Ilustrační foto (archiv F24)

Ilustrační foto | FOTO: archiv F24

Erár opět předvedl, jak hluboko trčí mentálně zaseknutý v časech reálného socialismu. Stejně jako tehdy by nejspíš měli mít všichni stejně, což v praxi znamená, že se nakonec budou mít všichni stejně špatně. 

Odhalení přišlo s rozhodnutím Nejvyššího soudu. Ten dospěl k právnímu názoru, podle kterého Česká pošta postupovala protiprávně, když svému řidiči v Praze vyplácela mzdu o 3000 Kč hrubého vyšší než kolegovi v Olomouci, který vykonával stejnou práci. Podle rozsudku zaměstnavatel nemá brát v potaz, že mají zaměstnanci v některých regionech výrazně vyšší životní náklady, a za stejnou práci jim musí platit stejnou mzdu.

Česká pošta s interpretací soudu nesouhlasí. Podle jejího mluvčího Matyáše Vitíka by metodika výpočtu tarifní mzdy měla být předmětem širší debaty, a to jak ekonomické, tak právní, která by zohlednila poměr mezi příjmy a výdaji v různých lokalitách. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Debata, o které hovoří pan Vitík, již začala. Například Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland, upozornil na to, že regionální rozdíly v životních nákladech v České republice jsou velké. Třeba náklady na bydlení byly v roce 2019 v Olomouckém kraji oproti Praze na úrovni 64 procent, zatímco olomouckému řidiči České pošty byla vyměřena mzda na úrovni 86 procent mzdy jeho kolegy z Prahy. 

To je zásadní argument, bohužel se ale zdá, že přesně ty uši, které by ho měly slyšet, zůstávají logice a rozumu uzavřeny. Státní správa je stále v hlubokém socialismu, kdy všichni mají dostat stejně. Nebere ani v nejmenším ohled na to, že svět se změnil a že funguje něco jako trh. Stojíme před zásadním problémem se zákoníkem práce. Podle něj firmy nemůžou platit jinak v Praze a na venkově. Stát má v tuto chvíli jít příkladem. Je na čase přepracovat zákoník práce, aby odpovídal tržnímu prostředí 21. století.

Bylo by samozřejmě hezké, když bych jako podnikatel dával v Praze zaměstnancům stejný plat jako v Jáchymově. To ale nejde, pokud chci, aby pro mne vůbec někdo pracoval. Dokud bude státní správa a jí nadřízená vláda táhnout naši zemi jako kotva ke dnu socialismu, žádný velký pokrok nenastane. Je na nás, abychom to změnili a zvolili si zástupce, kteří nás povedou k moderní, západní demokracii, kde úspěch není sprosté slovo.

Autor je místopředseda TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]