Další chyba vlády: v neděli nařídila zavřít obchody, lidé se do nich nahrnuli v sobotu

ČTK

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

To, před čím důrazně varovali odborníci, se bohužel opět naplnilo. Nepochopitelný zákaz maloobchodního prodeje v neděli, který vláda nařídila, měl poněkud jiný efekt, než ministři a premiér zřejmě čekali. Dnes jsou sice prodejny zavřené a lidé se v nich nepotkají, nicméně v sobotu do obchodů a nákupních center dorazilo až o 40 % více lidí než v jinou běžnou sobotu. Obchody byly o poznání plnější už v pátek.

Vláda v čele s věčně zmateným premiérem tak opět přispěla k tomu, aby se čínský virus úspěšně šířil Českou republikou. „V průměru se jednalo o zvýšení o 30 procent ve srovnání s předchozími sobotními dny. Největší zájem byl v sobotu v dopoledních a večerních hodinách. Na některých prodejnách vzrostl zájem o 40 procent, na některých o 20 procent. Obdobná byla situace i v páteční podvečer,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

FORUM 24

Podobně zhodnotili situaci také zástupci dalších řetězců a obchodních center. Vládě se jednoduše povedlo nahnat do obchodů v jeden den podstatně více lidí, než by do nich normálně dorazilo, a vše chce vynahradit nedělí, kdy se lidé v obchodech nepotkají. Zajímavé uvažování.

Zatímco na úbytek počtu nemocných bude mít zavřená neděle spíše opačný vliv, nařízené zavření pocítí obchodníci, kterým sobotní zvýšené tržby nevynahradí nedělní provoz. O odpracované hodiny přijdou také zaměstnanci obchodů.

Zákaz nedělního prodeje je dalším ze zmatených, nekoncepčních a kontraproduktivních nařízení vlády Andreje Babiše. Kdyby vznikla sněmovní vyšetřovací komise, která by se měla podle plánů vicepremiéra Jana Hamáčka zabývat tím, proč je na tom Česká republika tak špatně, zákaz nedělního prodeje by byl jednou z kapitol, které by řešila, a vláda by nedopadla dobře. Nicméně komise nikdy nevznikne. Musela by totiž ukázat na Babiše, který druhou vlnu epidemie podcenil, a i když měl informace, neudělal to, co udělat měl. Komise by jistě ukázala i na samotného Hamáčka, který na Babiše nedokázal zatlačit a donutit ho k odpovědným krokům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner