Potvrzeno: Babišova vláda bude žalovat Evropskou komisi kvůli zastavení dotací pro Agrofert

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)
 (ČTK)

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Vláda premiéra Andreje Babiše schválila na svém pondělním zasedání podání žaloby na Evropskou komisi kvůli neproplácení dotací pro holding Agrofert. Tuto informaci publikoval Úřad vlády na svých stránkách v rámci kompletního přehledu vládní činnosti. Předkladatelem návrhu byl ministr zemědělství Miroslav Toman, který sám čelí podezření ze střetu zájmů kvůli pobírání dotací. Rozhodnutí vlády nebylo jinak sděleno médiím.

Na webu vlády je doslova uvedeno:

„Návrh dalšího postupu ČR ve věci podání žaloby na neplatnost prováděcího rozhodnutí Evropské komise ze dne 28. listopadu 2019 o pozastavení průběžných plateb spojených s Programem rozvoje venkova České republiky na období 2014–2020 a souvisejících s výdaji uskutečněnými v období od 16. října 2018 do 31. prosince 2018 a od 1. ledna 2019 do 31. března 2019 Předkládá: ministr zemědělství. Výsledek jednání vlády: Vláda návrh schválila.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dotace přestala Evropská unie holdingu Agrofert proplácet kvůli vyšetřování jeho konfliktu zájmů. Proplácení peněz je v rozporu s finančním nařízením, které bylo schváleno v srpnu 2018. Podle dostupných informací vzniklo zejména kvůli českému předsedovi vlády.

Andrej Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová avizovala, že se Česká republika bude kvůli penězům pro Agrofert soudit, a tak se nyní také stane.

Deník N na svém webu uvádí, jak toto rozhodnutí komentuje zástupce ministerstva zemědělství:

„Je to z principu. Přestože Evropská komise řekla, že vyjma jednoho projektu je proplatí, chceme celkové rozhodnutí o neproplacení zažalovat. Nesouhlasíme s některými technickými detaily,” cituje Deník N mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého.

Žalobu na neplatnost rozhodnutí Evropské komise by měl zpracovat ve spolupráci s ministrem zemědělství a podat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU. Vládní úředníci zároveň ujišťují veřejnost, že s podáním žaloby nebudou spojeny žádné náklady.

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Rozhodnutí vlády komentoval z opozice místopředseda ODS Zbyněk Stanjura na svém twitterovém účtu následovně: „Česká republika žaluje Evropskou komisi kvůli neproplácení dotací pro Agrofert. Podle ministra zemědělství Tomana (prý ČSSD) jde o princip. ANO, Agrofert si rozvracet nedáme.“

Loni v listopadu poslala Evropská komise do Česka auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Spekulovalo se, že Česko by na základě zjištění auditorů mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš i v tomto případě odmítá, že by ve střetu zájmů byl.

Evropští lídři chtějí, aby byl problém konfliktu zájmů vyřešen v letošním roce kvůli vyjednávání o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. „Potřebujeme ujištění o tom, že všechny evropské prostředky, které byly podvodně zneužity, musí být plně navráceny zpět – a to podtrhuji – jejich příjemcem, a nikoli českými daňovými poplatníky,“ sdělila již dříve deníku FORUM 24 šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články