Potvrzeno: Češi platí dotace Agrofertu. Na rozdíl od EU stát nevidí střet zájmů

Andrej Babiš, premiér ČR (repro video: anobudelip.cz)

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

Server iRozhlas.cz přinesl další potvrzení toho, že Česká republika proplácí holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše část evropských dotací, které kvůli vyšetřování střetu zájmů Evropská komise zastavila. Potvrdila to mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu.

„Ze strany platební agentury Státní zemědělský intervenční fond není důvod neproplácet,“ uvedla mluvčí fondu Vladimíra Nováková. SZIF totiž prý nemá žádný pokyn k tomu, že by měl s vyplácením peněz přestat.

„Z pohledu České republiky jsme přesvědčeni o tom, že ke střetu zájmů nedošlo a nedochází,“ uvedla Nováková.

Evropská komise zastavila proplácení peněz ze strukturálních a investičních fondů kvůli vyšetřování toho, že holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu, porušuje Finanční nařízení Evropské unie, a to konkrétně článek 61 o střetu zájmů. Z analýzy právníků Evropské komise, která byla zveřejněna na začátku roku 2019, jasně vyplynulo, že by Babiš měl firmu buď prodat, nebo skončit ve vysoké politice.

Vyšetřování Evropské komise by mělo skonšit 15. května, Praha poté bude mít přibližně dva měsíce na odpověď.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]