Potvrzeno: Finální verze auditu o Babišově střetu zájmů přijde nejpozději 2. prosince

ČTK

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Zástupkyně Evropské komise Andreana Stankovová potvrdila deníku FORUM 24, že termín finálního dokončení auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše bude dodržen. Jelikož na audit měla komise tři měsíce (odpověď české strany obdržela EK 2. září 2019), v Česku by odpověď měla být nejpozději v pondělí 2. prosince.

„Odpovíme ve stanovené lhůtě,“ potvrdila Stankovová na dotaz deníku FORUM 24, zda už je finální verze prvního auditu hotová.

Předběžné závěry auditorů byly pro premiéra Babiše a jeho holding Agrofert poměrně negativní. Babiš má podle nich stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí.

Evropská komise poslala české straně k vyjádření závěry několika svých auditů okolo možného střetu zájmů předsedy vlády na konci května a na začátku června. Ministerstvo pro místní rozvoj, které připravovalo reakci na první z nich, požádalo EK kvůli letním prázdninám o prodloužení lhůty k odpovědi do 2. září. Komise vyhověla a Česko předáním své reakce prodloužený termín splnilo.

Ministryně Klára Dostálová (za ANO) tento týden v rozhovoru pro Deník N uvedla, že argumentace odpovědi je v český prospěch a úřad v ní „rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce“. Text odpovědi zveřejněn nebyl, o takový krok ale žádá například předseda českých opozičních Pirátů Ivan Bartoš.

Oficiálně nejsou veřejné ani texty předběžných auditních závěrů. Evropská ombudsmanka Emily O´Reillyová ale komisi upozornila, že by kvůli „velmi silnému veřejnému zájmu“ měla publikaci závěrečných dokumentů celého auditního řízení zvážit. Podle informací deníku FORUM 24 by se mělo zveřejnění řešit nejpozději 29. listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner