Potvrzeno: Verdikt EK o konfliktu zájmů Babiše je definitivní. Dostálová kličkuje marně

ČTK

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | FOTO: ČTK

Verdikt z šetření konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše je definitivní. Mluvčí Evropské komise to sdělil reportérce serveru iRozhlas. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová přitom mlží, že Česká republika bude moci audit ještě připomínkovat a rozporovat. Týdeník Respekt již předtím zjistil, že evropský audit Babišův konflikt zájmů i napodruhé potvrdil.

Česko bude mít od doručení překladu dva měsíce na to, aby pouze přijalo doporučená opatření. Takové opatření přitom může být pouze takové, aby jedna a tatáž osoba neřídila exekutivu a zároveň neovládala gigantický holding, jehož firmy pobírají veřejné dotace. Skutečnost, že Babiš svůj holding Agrofert ovládá, byla doložena již v předběžné auditní zprávě.

Babišova stranická kolegyně Klára Dostálová z hnutí ANO nejprve tvrdila, že se s obsahem auditní zprávy ještě neseznámila. Nyní ale začíná mluvit o „obraně České republiky“, a to přitom kupříkladu i u Evropského soudního dvora. „Proč bychom si to měli nechat líbit, když bychom byli přesvědčeni o tom, že to tak není,“ sdělila Dostálová iRozhlasu. Podle Dostálové je totiž oficiální stanovisko České republiky takové, že premiér v konfliktu zájmů není.

Premiér výhrady EK odmítá. V České televizi řekl, že dodržel zákon o střetu zájmů, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv. „Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš.

Následně Babiš sdělil svému vlastnímu rádiu Impuls: „Není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy.“ Tím znovu, stejně jako Dostálová popřel informaci Evropské komise, že je auditní zpráva definitivní a na České republice je pouze implementace doporučení z auditní zprávy.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Zpráva o potvrzení konfliktu zájmů vyvolala už v neděli večer, tedy krátce po jejím zveřejnění na webu týdeníku Respekt, značný zájem světových médií. Populární twitterový účet Poslední skaut poukázal na zájem serverů Euronews, Bloomberg, US News & World Report a The Jerusalem Post.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner