Česká parlamentní delegace na státní návštěvě v Severní Koreji pod vedením předsedy zahraničního výboru Sněmovny Lubomíra Zaorálka navštívila továrnu na mýdlo. Informovala o tom severokorejská hlásná trouba režimu KCNA v krátké zprávě. Návštěvami několika udržovaných továren se severokorejský režim tradičně pokouší navozovat zdání prosperujícího hospodářství. Vůdci od Kim Ir-sena se tak hojně fotí u pásů výrobních linek či pultů. Kim Čong-un v této tradici z 50. let setrvává a oblažuje svět fotografiemi, které jej zachycují, jak si prohlíží konzervy, salámy, jogurty nebo kukuřici. Zatímco u Kim Čong-una se podobné snímky většinou už omrzely, západní parlamentní delegace je v roli obdivovatelů výrobního procesu zboží denní spotřeby přeci jen jisté unikum. KCNA však zatím žádné snímky Zaorálka upírajícího pohled na kostku mýdla nepublikovala.

Zaorálkova zhruba sedmičlenná skupina čítající asi pět členů Babišova hnutí ANO a jednoho okamurovce, do továrny přišla prakticky ve stopách českých komunistů sdružených v propagandistickém spolku Pektusan, kteří o této fabrice dále píší:  „Dělnice pracují v moderním, vzorně upraveném a naprosto čistém prostředí. Nechybí mozaika na dvoře, znázorňující návštěvu velkého generála, obrazy z návštěv velkých vůdců v továrně a řada agitačních hesel a nástěnek, povzbuzující zvyšování a zlepšování výroby, ale také obranu vlasti. V podnikové prodejně je k zakoupení obrovské množství pestrobarevně zabalených a lákavě vyhlížejících výrobků.“

Bylo by osvěžující, kdyby Zaorálek přivezl z fabriky cokoli nového. Například ujištění, že při výrobě mýdla bylo ublíženo nanejvýš jen zvířatům.

 

 

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora