Použití jaderných zbraní na Ukrajině? Absurdní, odmítá ruské ministerstvo

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruské ministerstvo obrany v sobotu označilo za absurdní tvrzení Washingtonu, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně, informovala agentura Interfax. Moskva přitom několik měsíců vytrvale popírala varování západních zdrojů o přípravách ruské invaze na Ukrajinu, než tuto zemi 24. února skutečně napadla.

“Prohlášení ředitele Ústřední zpravodajské služby CIA Williama Burnse o možném použití taktických jaderných zbraní je absurdní,” prohlásil náčelník vojsk radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov.

Volodymyr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

“Za současné úrovně technického vybavení mezinárodního systému monitorování jaderných zkoušek není možné utajit nasazení takového typu zbraní. Pokud to nechápe ředitel CIA, tak buď není profesionál, anebo jej uvádějí v omyl,” doplnil Kirillov.

Burns nevyloučil možnost, že Rusko použije taktické jaderné zbraně proti Ukrajině, ale připustil, že dosud nejsou patrné přípravy k takovému kroku, připomíná Interfax.

Všechny státy by se měly připravit na možnost, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl na Ukrajině použít taktické jaderné zbraně, řekl před týdnem v televizním rozhovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Putin podle Zelenského lidským životům nepřikládá žádnou hodnotu.

Američtí činitelé už v minulosti před podobným scénářem varovali, a to v případě, že by měl Putin pocit, že je zahnán do kouta. “Vzhledem k teoretickému zoufalství prezidenta Putina a ruského vedení, vzhledem k neúspěchům, kterým dosud vojensky čelili, nemůže nikdo z nás brát na lehkou váhu hrozbu, kterou představuje možnost uchýlení se k taktickým jaderným zbraním,” varoval šéf CIA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články