Předsedové senátu Miloš Vystrčil (ODS) a sněmovny Radek Vondráček zkritizovali použití židovské hvězdy při protestech proti vládním protikoronavirovým opatřením. Vystrčil ho označil za vyjádření nekonečné neúcty k tomu, co lidé s tímto symbolem v minulosti zažívali. Podle Vondráčka i v současné době roste v Evropě a ve světě antisemitismus. Poznamenal, že k tomu přispívají i konspirační teorie, které vznikly v souvislosti s pandemií koronaviru. Předsedové parlamentu to dnes řekli v senátu na tradičním vzpomínkovém setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
Vzpomínkové setkání v senátu uspořádala Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holokaustu. Letos se kvůli protiepidemickým opatřením koná v komorním prostředí. S projevem vystoupili kromě Vystrčila a Vondráčka také bývalá vězenkyně terezínského ghetta Michaela Vidláková nebo předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek. Odpoledne se uskuteční česko-izraelské online setkání, na němž mimo jiné promluví prezident Miloš Zeman nebo izraelský prezident Reuven Rivlin. Od 18:00 se ve Španělské synagoze koná slavnostní koncert, který bude přenášený internetovými servery.
Vystrčil řekl, že Evropa se ráda chlubí vyspělou demokracií, kvalitou života nebo dodržováním principů a hodnot. Dokázala to podle něj díky tomu, že má židovsko-křesťanské kořeny. Zdůraznil, že holokaust směřoval ke zničení těchto kořenů. Podle Vystrčila existují jasné póly a hodnoty a není možné, aby lidé stáli mezi nimi. Je podle něj třeba se k některým věcem jasně vyjádřit. Kritizoval proto sáňkování na pietních místech v Lidicích či Buchenwaldu nebo podnikání spojené s prodejem věcí s nacistickými symboly. „A považuji za nehorázné, pokud lidé, kteří demonstrují například proti očkování, se označují Davidovou žlutou hvězdou. Je to vyjádření nekonečné neúcty k tomu, co lidé označení touto hvězdou zažívali,“ řekl.
Vondráček ve svém projevu poukázal na to, že Židé musejí i nyní čelit nárůstu antisemitismu v Evropě i ve světě. „Ke známé triádě zla, kterou tvoří ultralevice, ultrapravice, islámský radikalismus, se přidaly konspirační teorie, které vznikaly v souvislosti s epidemií covid-19,“ řekl. Už zase se podle něj mluví o světovém židovském spiknutí, sociální sítě plní nenávist a členové antisemitských skupin páchají teroristické činy. „A neděje se to nikde na druhé straně světa, děje se to někdy pár kilometrů od našich hranic,“ podotkl.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 000 lidí, zemřelo 250 000 Židů.