Povedlo se. Stát je firmou československých oligarchů s Čínou v zádech

Petr Kellner. (F24)

Petr Kellner. | FOTO: F24

Dnešní nouzový stav jen urychlil a obnažil procesy, které byly u nás patrné minimálně od nástupu spojených oligarchistických sil v čele s Andrejem Babišem. Mocní si stát rozparcelovali a nyní mohou dokončit své dílo.

Páteř státu tvoří energetika, bankovnictví, informační a komunikační technologie a doprava. Ve všech těchto oborech hraje klíčovou, či alespoň zcela zásadní roli společnost PPF, určující vítěz české cesty privatizace. Pamětníci si vzpomenou na Českou pojišťovnu. Stát však také potřebuje nezbytnou produkci základních potřeb a služeb pro obyvatelstvo. To je zemědělství, potravinářství, zdravotnictví a doplňkový sortiment všeho druhu, lesnictví, spodní prádlo, květiny apod. Tam všude dominuje Agrofert a jeho spojenci v čele s Pentou. Obě propojené skupiny navíc vlastní dominantní porci médií.

Tyto provázané korporace na dnešní katastrofické krizi tratit nebudou, naopak ještě posílí. Nesmíme zapomínat, že dnes mají v ruce kompletně celý stát, s jeho institucemi a hlavně penězovody. Vládnutí pomocí nařízení, zákazů a příkazů jim nyní dává další donedávna netušené možnosti. Je nanejvýš pravděpodobné, že se nouzový stav bude ještě prodlužovat, což nejvíce zasáhne nezávislé ekonomické subjekty, malé a střední podnikatele. Na jedné straně tak zůstane všemocný stát s několika mamutími korporacemi, s nimiž je propojen, a na druhé straně budou všichni ostatní. Stát bude v pozici věřitele a většina v podhradí v pozici dlužníků. Budeme se dělit na vzorné a poslušné a na vzdorující potížisty. Stát (vrchnost) bude mít dost prostředků a nástrojů k této selekci. Zruší se papírové peníze, aby měl Velký bratr dokonalý přehled o svých nevolnících. Může se tomu třeba říkat inteligentní trasování, což znamená on-line špehování všech. To ostatní zvládnou tradiční domácí udavači. Náznaky jsou zde již nyní. Udávají se Pražáci, kteří si dovolí jet zkontrolovat svoji chalupu, lidi v lese bez roušky apod.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Čínská bratrská pomoc

K našemu domácímu půdorysu se přidávají i vazby naší věrchušky k mocné Číně. Žádná evropská vláda nevítala na svých letištích čínská letadla s rouškami a respirátory. Žádný evropský prezident nepronesl adorující pročínský projev k občanům své země v jejich nejtěžších chvílích. Vláda i prezident cudně zamlčují, že k celosvětové expanzi pandemie došlo kvůli přístupu čínských komunistických orgánů v době vzniku epidemie ve městě Wu-chan.

Nákup zdravotnických potřeb a ochranných pomůcek v Číně nám je prezentován jako bratrská pomoc spřáteleného čínského lidu. Přičemž cena byla čistě komerční a rozhodně ne nijak nízká, aniž bychom tušili, kolik činila provize pro prostředníky. V této souvislosti je dobré zmínit i to, že Nizozemsko považuje dovezený materiál z Číny za natolik nekvalitní, že jej vrací zpět. Pochybnosti nejsou jen u rychlotestů, ale i u respirátorů. Naše vláda nepodpořila kvalitní českou výrobu, zmrazila i do té doby fungující domácí distribuci. Odmítla také nabídky z jiných zemí, například z Izraele či Jižní Koreje. Ochotně a s velkou pompou vstoupila do chřtánu závislosti na Číně, která toho pochopitelně náležitě využívá i propagandisticky. Činí tak naši představitelé jen z neznalosti a šlendriánu, nebo je v tom nějaký úmysl? Dokonce i italský protievropský rebel Salvini se nechal slyšet, že se Čína dopustila zločinu proti lidskosti. Všimli si toho naši čínští slouhové?

Pánové drží pospolu

Odpověď nalezneme při bližším pohledu na mocenský holport Kellner-Zeman-Babiš. PPF vydělává ze všeho nejvíce díky výnosům své čínské aktivity Home Credit China. Desítky milionů Číňanů si od ní půjčilo peníze v úvěrech a ve spotřebitelských půjčkách. V souhrnu jde o obrovské peníze. K této pozici byla nezbytná politická podpora z nejvyšších pater čínské komunistické strany. Tady pomohl Zeman a jeho nejbližší.

Ministr vnitra Jan Hamáček (twitter)

Už v roce 2018 uzavřela filiálka PPF Home Credit strategické partnerství se státní investiční společností CITIC, která rozmach PPF v Číně podpořila nejen finančně. Stejná značka CITIC převzala v Česku všechny aktivity podivně zaniklé firmy CEFC včetně Tvrdíkovy Slávie. CITIC se netají tím, že bude chtít v budoucnu expandovat i v jiných zemích Evropy. Nabízí se zejména vstřícné Maďarsko s dalším populistou a autokratem Orbánem. Babiše si Číňané pojistili ve chvíli, kdy projevili zájem o koupi Agrofertu, a pak se stali díky Bank of China jednou z úvěrujících bank Babišova impéria.

Home Credit není jedinou čínskou aktivitou PPF, ještě tam působí jejich biotechnologická firma Sotio. Samotná Home Credit zaměstnává v Číně cca 50 tisíc lidí, což jsou zejména zprostředkovatelé půjček, přičemž k tomu využívají chytrých mobilních aplikací díky přímé vazbě na čínského telekomunikačního hegemona Huawei. Není nezajímavé, že ve Wu-chanu pro Home Credit pracuje více než dva tisíce lidí. Peníze se půjčují dál. Čím větší krize, tím více nových klientů. Závislí dlužníci bývají poslušní.

Pokud má být Čína náš vzor, perfektní diktatura 21. století, a my tento narativ dobrovolně a většinově přijmeme, pak nám už není pomoci. Krom toho na zbytek kořisti lačně čeká další říše – Putinovo Rusko. Mají s Čínou společný motiv, kterým je kapitulace západního světa a jeho hodnot. Pozorně sledujme aktivizaci soudruhů všeho druhu. Kromě čínského koronaviru máme i dalšího nepřítele, a tím je čínský a ruský apetit, ale taky naši domácí pohrobci normalizace. Ani dnes bychom neměli mlčet. Zítra může být pozdě.

Tedy, pokud není již nyní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]