Povídačky, že nám vládnou nemehla, už zní trapně. Tak ještě o strašidlech, Kalouskovi, Bakalovi…

repro: video anobudelip.cz

Andrej Babiš vymyslel několik typů strašidel. Jmenovat můžeme třeba nemehla, tradiční politiky a dvě speciální kategorie po jednom členu: Kalousek a Bakala. Zatímco Velký bratr z Orwellova 1984 si vystačil jen s jedním univerzálním zloduchem Goldsteinem, Babiš se jistí hned dvěma. Šikulka, dobře ho to naučili. Že by snad sám Šuman, dnes estébák, který je aspoň podle jména populárnější než generál Lorenc?

Je možné, jak už to u kmenových společností bývá, že vyslovování těchto dvou jmen při magických úkonech zaříkávání bude ještě nějakou dobu dělat dojem. Šaman taky trochu mává kolem sebe mrtvou slepicí a lid jde z toho úžasem do kolen, jak je ten chlap napojen na kosmické síly.

S nemehly a tradičními politiky je to ovšem poněkud problém. Ten by se dal zjednodušeně nazvat Babiš a jeho lidé. Po několika letech v různých ministerských funkcích a ve Sněmovně se už opravdu nedá úplně dobře hrát hra na nepolitiky a odborníky.

Kdyby dnes Babiš zase vyvěsil své billboardy o tom, jak nám vládnou nemehla, mohl by se spoléhat jen na to, že lidé s barvou nevylezou tak vysoko. Mohli by tam na bílé plochy (v ANO oblíbené, Mesiáš a jeho učedníci vynikají svými opálenými obličeji) dopisovat jména osobností, kterými nás oligarcha obohatil v rámci řízení státu jako firmy. Seznam by bylo nutno občas zrychleně aktualizovat, protože někteří hrdinové práce z procesu makání už vypadli.

Již se s námi rozloučili Válková, Prachař, Pilný, Stropnický, Pelikán, Šlechtová, Malá (to je ta, co se její diplomka hodně podobala cizí) a Ťok. Židle se houpe pod paní Novákovou, která rozumí mobilním datům a vyhazování zástupců Tchaj-wanu. V práci na velebení Prahy nepokračuje Adriana Krnáčová.

Odborník Metnar (dříve Pohotovostní pluk SNB) setrvává, stejně jako odbornice Schillerová a odborník na všechno Andrej Babiš.

Kde jsou ty zástupy geniálních odborníků a manažerů podnikového typu? Měli zařídit, že bude líp. Až začne ekonomika zpomalovat, jak se to tak cyklicky stává, lidé se možná zeptají, kdy to už bude. Pak bude třeba zopakovat trik s Kalouskem a Bakalou a najít další viníky až k vládám protektorátu a první republiky. Bude nutné zkusit jiné povídačky, nebo budeme muset využít zázračné zásoby lithia v tom kopci, co už se na něj nějak zapomnělo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner