Čínská vláda slídí v mobilních telefonech turistů, do nichž proniká s pomocí speciální aplikace. Tu jim do telefonů povinně instalují při příjezdu do země. Následně už data z telefonu míří přímo ke komunistické policii. Ovšem do času – IT experti slídící software nově rozšifrovali a telefony tak před ním půjde chránit.
Aplikace s názvem „Fengcai“ (pilné včelky) proniká ke kontaktům, do kalendáře, seznamu navštívených míst i volaných čísel, případně k sms turistů, a jejich kopie předává pohraniční policii. Kromě toho je zaměřená na obsah, který čínská vláda označuje za podezřelý. Do této kategorie spadají pamflety islamistů stejně jako dokumenty vztahující se k Tchaj-wanu nebo Tibetu.
Předmětná aplikace využívá seznamu více než 73.000 dokumentů, které jsou i veřejně dostupné na internetu. Jakmile v chytrém telefonu nějakého turisty takový dokument odhalí, upozorní na něj pohraniční policii. Upozornění se podle čínské vlády odesílá převážně jen v reakci na obsah související s islámským terorismem. V telefonech cestujících ovšem bývá jen neškodný obsah jako súry koránu nebo texty o Dalajlámovi.
Slídící aplikaci Číňané instalují do telefonů turistům přijíždějícím z Kyrgyzstánu do západočínské provincie Sin-ťiang. Přísný dozor v této oblasti vláda uplatňuje už po léta. Své zkušenosti s permanentním dozorem v této oblasti popsal i cestovatel Dan Přibáň, který do těchto míst přijel s výpravou žlutých trabantů a dalších vozítek. Číňané tu dohlížejí na převážně muslimské obyvatele Sin-ťiangu. Nová je jen praxe, kdy se všichni přijíždějící cizinci musejí podvolit slídění ve svých telefonech.
[ctete postid=“258469″ title=“Za čínskou špehovací aplikací je firma napojená na komunistickou vládu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/04/Zeman-Čína-385×230.jpeg“ excerpt=“Jak se tento týden provalilo, Čína nešpehuje jen své vlastní obyvatele, nýbrž svou “ permalink=“https://forum24.cz/za-cinskou-spehovaci-aplikaci-je-firma-napojena-na-komunistickou-vladu/“]258469[/ctete]
Nyní má ale na oplátku jedno překvapení i Západ pro Číňany. Deník Süddeutsche Zeitung si ve spolupráci se Severoněmeckým rozhlasem (NDR), deníkem New York Times, serverem Vice Motherboard a týdeníkem Guardian na tuto čínskou aplikaci posvítil. IT expertům z Rúrské univerzity v Bochumi se podařilo slídilský program rozšifrovat. Podpořil je v tom fond Opentech, což je americkým státem financovaný výzkumný program, jakož i Institut Citizen Lab při Torontské univerzitě.