Povinné kvóty na české potraviny jsou podle Vondry zločin a k*kotina

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS)  (ods.cz)

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) | FOTO: ods.cz

Za největší parlamentní k*kotinu a zločin označil Alexandr Vondra novelu zákona, kterou odhlasovala koalice Andreje Babiše v poslanecké sněmovně. Podle europoslance a bývalého ministra obrany a zahraničí Vondry na odsouhlasenou novelu doplatí všichni, spotřebitelé, Česká republika i výrobci. Jediný, kdo na ní vydělá, je Agrofert a firmy okolo ministra zemědělství Tomana.

V pár větách europoslanec popsal, proč je schválená novela skandální: „Protože omezením konkurence novela zdraží českým zákazníkům jídlo. Protože v obchodech omezí nabídku a lidem zhorší možnost výběru kvalitního zboží. Za dražší cenu dostaneme horší zboží. Je to navíc akt v přímém rozporu s pravidly volného toku zboží v EU. Tedy vůbec největšího benefitu, který z EU máme,“ upozornil Vondra na Facebooku

V ostrém vyjádření dále říká, že jde o zločin proti volnému trhu i zákazníkovi. Novelu prosadili s velkou slávou komunisté, ANO, ČSSD, SPD a Trikolora. Kritici od začátku upozorňují, že norma jen nahrává Agrofertu a velkým firmám napojeným na ministra zemědělství Tomana. Tedy, odsouhlasená novela dále prohlubuje střet zájmů, ve kterém se oba vládní politici nacházejí.

„Největší parlamentní k*kotina za čtyři roky. Je jí schválená novela zákona o potravinách, která zavádí kvóty na prodej českých potravin ve větších obchodech. Ba co hůř, je to zločin. Zločin proti volnému trhu. Zločin vůči českému zákazníkovi. Zločin proti pravidlům EU, který se nám tvrdě vrátí zpět – nejen na pokutách z Bruselu, ale třeba i v podobě protiopatření od ostatních. Například kvót či cel na naše auta. Doplatí na to celá ekonomika. Je to zločin, který ani nepomůže českým farmářům a sedlákům. Jediným, komu pomůže, je Agrofert a několik velkých firem v okolí ministra zemědělství. Senát musí tuhle kokotinu rázně odmítnout,“ napsal rázně Alexandr Vondra.

Dále upozornil, že schválená novela bude mít dohru v Evropské uniii, protože porušuje zásady volného trhu. „EU to nenechá být, bude nás sankcionovat a vláda nakonec stejně bude muset zařadit zpátečku. Jen si bohužel mezi tím prožijeme pár měsíců či let (jako za bolševika), kdy najednou nebude dost zboží na trhu. V nabídce zůstanou maso, salámy, sýry, hranolky, marmelády z produkce Agrofertu a podobných megafirem, které se často nedají ani žrát. Jen budou o něco dražší. Se zeleninou, která je na seznamu skoro všechna (fazole, rajčata, lilek, čekanka, cibule), nebo s ovocem (broskve, meruňky, švestky) to dopadne ještě hůř – často nebude k mání. Bude stačit neúrodný rok, nehledě na čas mimo sklizeň u komodit, které nejdou skladovat. Je opravdu nejvyšší čas říct těm, kdo to tady řídí: KONČÍME!“ vyzval Vondra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]