Povinné kvóty na české potraviny: Vydělá tím Babiš, říká Peksa a žádá názor Evropské komise

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti)  (ČTK)

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) | FOTO: ČTK

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa na svém facebookovém profilu oznámil, že spolu s kolegy dopisem požádal Evropskou komisi o stanovisko k návrhu, který by měl prosazovat povinný podíl českých potravin v obchodech, což je věc, kterou chce protlačit vládní koalice včetně SPD Tomia Okamury. Podle Peksy jde o krok, který odporuje evropskému právu. Problémů v něm ale vidí daleko více.

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny ČR hlasy poslanců za SPD a vládní ANO a ČSSD podpořil zavedení kvót na vybrané základní potraviny, které se produkují v Česku. “Nařízení je to kompletně NESMYSLNÉ. Podle lidí z branže není možné vykrýt českou poptávku pouze tuzemskými potravinami. Znamená to, že na tom budou biti jen a pouze zákazníci – sníží se jim dramaticky možnost výběru, mnoho potravin nebude přes rok dostupných, a navíc jejich cena dramaticky vzroste,” varuje Peksa.

“Kdo na tom vydělá? Samozřejmě čeští agrobaroni. A všichni víme, že mezi ty největší patří Agrofert s Babišem. A tady už to hodně smrdí,” upozorňuje europoslanec s tím, že návrh odporuje evropským nařízením. “To znamená, pro Česko je vlastně nelegální něco takového schválit,” dodává Peksa.

“Ještě v minulém týdnu jsme odeslali dopis Evropské komisi, po které chceme jasné potvrzení, že to, co se chystá v Česku, jde proti evropskému právu. Podobné návrhy už totiž zvedly vlády v Rumunsku a na Slovensku. Komise jim ale promptně zaslala dopis, ve kterém upozorňovala na nezákonnost takového počínání. A myslím, že je třeba to stejné udělat i v Česku,” uzavírá europoslanec.

O návrhu se diskutuje již několik měsíců, jako první jej položil na stůl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Zákon by prý měl pomoci českým zemědělcům. Jeho kritici ale často upozorňují na to, že jsou to jen a pouze velké holdingy včetně Agrofertu, pro které by byly zmíněné kvóty výhodné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články