Povinné očkování není řešení, řekl Válek. Budoucí vláda představila plán pro boj s covidem

Tisková konference koalice SPOLU a Pirátů se Starosty. (FORUM 24 / Alena Spálenská)

Tisková konference koalice SPOLU a Pirátů se Starosty. | FOTO: FORUM 24 / Alena Spálenská

Zástupci koalic SPOLU a Pirátů se Starosty ve středu představili strategii, jak chce budoucí vláda bojovat s epidemií covidu-19. Podle budoucího premiéra a šéfa občanských demokratů Petra Fialy (ODS) už pátou vlnu, kterou dnes procházíme, nelze zastavit, řekl na tiskové konferenci.

„Jediné, co se dá udělat, je omezit její dopady, zejména dopady na nemocnice,“ prohlásil Fiala. Za nejdůležitější opatření považuje budoucí vláda očkování, uznávání protilátek po prodělání nemoci, znovu by taky mělo být možné prokázat se PCR testem. Koalice chce zároveň navýšit kapacitu testovacích center na více než 200 tisíc testů denně.

()

Jako zásadní označila pětikoalice také dodržování 4R – tedy rozestupy, roušky, ruce a rozum a finanční podporu pro lidi v izolacích a karanténách.

„Vyzýváme občany, aby minimalizovali počty sociálních kontaktů. Klíčové je také podání třetí dávky vakcíny proti covidu-19,“ řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím, že do očkování by se měli zapojit všichni praktičtí lékaři. Povinné očkování pak Válek odmítl. Považuje ho za selhání systému. „Má řadu úskalí legislativních, má řadu úskalí odborných,“ dodal.

Podle Fialy je zásadní, aby se plošně nezavíraly školy. „Nesmíme dopustit jako společnost, aby covid odnesly naše děti. Uděláme všechno pro to, aby dopady pandemie na vzdělání byly co nejmenší,“ slíbil budoucí premiér. Pětikoalice SPOLU s Piráty a Starosty zároveň navrhuje prodloužit letos vánoční prázdniny, začít by měly 18. prosince.

Podle předsedy Starostů a kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana se vládě pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) vymklo řízení epidemie od začátku z kloubů. „Přitom krizové řízení je zákonem dané a má jasnou strukturu,“ řekl. Kritizoval například loňské otálení s aktivací ústředního krizového štábu či nedostatky v komunikaci, kdy se na veřejnost dostávaly plány, od kterých pak kabinet ustoupil.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Epidemii má podle aktuální situace řešit krajská hygienická stanice, může například omezit počet lidí na akcích, zaznělo na tiskové konferenci.

V rámci střednědobých opatření se podle zástupců pětikoalice musí zlepšit fungování sítě očkovacích míst. Budoucí kabinet podporuje zkrácení lhůty pro očkování třetí dávkou ze šesti na pět měsíců od druhé dávky. Pokud chceme zapojit celou společnost, nesmíme zastírat žádné nepříjemné pravdy, popsat limity očkování, ale zdůvodnit a zdůraznit, že má jasný a nezpochybnitelný efekt,prohlásil místopředseda ODS Martin Kupka.

Z dlouhodobého hlediska je podle něj nutné posílit řídicí strukturu státu, aby byl schopný rychle a pravidelně informovat. Aby pravidla byla pokud možno stálá a lidé se v nich vyznali,“ pokračoval Kupka. Lockdown musí být podle něj až posledním řešením. „Stát musí dělat všechno pro to, aby nemusel nastat,“ dodal.

Kompletní znění plánu budoucí vlády pro boj s covidem:

zit-s-covidem-svobodne-a-odpovedne