Povinné očkování se podle Vojtěcha určitě bude řešit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: Úřad vlády

Proočkovanost české populace se stále zdaleka neblíží číslům, která by si vláda představovala. Proto se stále častěji zmiňuje otázka povinné vakcinace, která by mohla pomoci dříve dosáhnout očekávaných 70 procent obyvatelstva s očkováním. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zatím tato kontroverzní varianta není na stole, ale určitě se o ní bude debatovat.

O povinném očkování se Adam Vojtěch zmínil v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, deník ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Na otázku, zda vláda neuvažuje o povinnosti vakcinace, jelikož ji podle průzkumů až čtvrtina Čechů nechce podstoupit, ministr sdělil, že na konci srpna dojde k vyhodnocení toho, zda současná strategie funguje.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

“Pak možná přikročíme k něčemu dalšímu. Ale že by u nás bylo očkování povinné, to není na stole,“ řekl Vojtěch s tím, že to má své plusy i minusy. „Plusem je, že naočkujete víc lidí, ale ti, kteří se očkovat nechtějí, z těchto profesí odejdou. Třeba ze sociálních služeb, což by byl problém,“ vysvětlil člen vlády.

Rozhodně však nevyloučil, že by do budoucna mohlo k povinnému očkování dojít.Debata se o možné povinnosti očkování určitě povede, ale v tuto chvíli to na stole skutečně není. My se teď budeme snažit spíše přesvědčovat a také si myslím, že spousta lidí nechává očkování na září, až se vrátí z prázdnin,“ myslí si Vojtěch.

Současná situace je taková, že o očkování lidé ztrácí zájem a nepomáhají ani nově otevíraná centra, v nichž není nutná registrace. Lidé se nenechali nalákat ani na možnost vyhrát mobilní telefon nebo tenisky. Ve skladech se tak nachází vakcíny, které nikdo nechce. Vláda se proto rozhodla některé z nich darovat zemím, které mají nedostatek, popřípadě část zásob prodat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]