Povinné respirátory nejen v práci. Začala platit nová opatření proti covidu. PŘEHLED

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Od pondělí 25. října došlo k několika důležitým změnám v protiepidemických opatřeních, které minulý týden schválila vláda jako reakci na rychle rostoucí počty nově nakažených covidem-19. Pozitivní zprávou je, že ode dneška je kratší povinná karanténa po kontaktu s nakaženým, naopak se rozšířila povinnost nosit respirátory.

Asi nejzásadnější změnou, která o půlnoci z neděle na pondělí vstoupila v platnost, je povinnost nosit uvnitř v práci respirátor. S odkrytým obličejem mohou lidé v kancelářích či jiných vnitřních provozech sedět pouze v případě, že mají pracoviště sami pro sebe nebo v případě, že žádný z kolegů nesedí/nestojí blíž než 1,5 metru. „Ptáte se, jak je to s respirátory v práci. Zde je odpověď. Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 m. Pokud sedíte u stolu a kolegové jsou dál než 1,5 metru, tak ho mít nemusíte. Když si ale budete šeptat drby na kávě, tak ano,“ vysvětlil minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Respirátory má podle nařízení vlády povinnost lidem zajistit v dostatečném množství zaměstnavatel. Pokud tedy nepracují z domova.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Povinnost mít zakrytá ústa i nos dál platí také při cestování veřejnou dopravu, při nakupování nebo návštěvě kulturní události. Nově se ale rozšiřuje při účasti na hromadných akcích – zatímco dosud platila povinnost mít nasazený respirátor uvnitř u akcí, jichž se účastní deset a víc lidí, nyní je třeba krýt si dýchací cesty vždy – tedy i v případě, že se sejdou například pouze tři lidé.

Zároveň začala od nedělní půlnoci platit nová pravidla týkající se karantény pro lidi, kteří přišli do kontaktu s covid pozitivním člověkem. Nově lze nedobrovolný pobyt doma ukončit už po sedmi dnech, bezinfekčnost je ovšem stále třeba potvrdit negativním PCR testem. Dosud byla karanténa dvoutýdenní. Její zkrácení se ovšem týká jen nově nařízených karantén, lidé, kteří už v karanténě jsou třeba od tohoto pátku, ji musejí absolvovat podle starých pravidel.

O dalších změnách v protiepidemických opatřeních bude kabinet Andreje Babiše (ANO) jednat během pondělí. Novinky se mají týkat především škol – vláda nejspíš neočkovaným učitelům nařídí povinně nosit respirátory při vyučování a ve hře je také možnost, že se děti v regionech se špatnou epidemickou situací budou po podzimních prázdninách znovu testovat. Nová opatření jsou reakcí na rychle se zhoršující situaci – nově nakažených v posledních dnech skokově přibývá, zároveň rychle stoupá počet hospitalizovaných včetně pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči.

Končící ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí dopoledne po zasedání Ústředního krizového štábu, který vede, řekl, že zmíněné plošné testování školáků by se mělo týkat okresů, kde je incidence nových případů přes 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Takových je aktuálně osm. Pokud to vláda schválí, děti se tu budou testovat příští a přespříští pondělí. Úřady si podle Hamáčka také zahrávají s myšlenkou, že by povinnost prokazovat očkování, negativní test či prodělání covidu v budoucnu přešla na zaměstnance, který by se jedním z těchto způsobů musel v práci prokázat. To by mělo dále motivovat k očkování ty, kdo vakcíny dosud odmítají. !Je zkrátka jednodušší se nechat očkovat, než platit za testy. Zájem o očkování je teď poměrně masivní, roste i zájem o třetí dávky. Vakcín je dostatek, výpadky nehrozí,“ řekl mimo jiné Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]