Povinné roušky skončí 17. května, řekl Šmucler. Neskončí, kontruje Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Ústřední krizový štáb se opět neshodl na tom, jak budou vypadat další opatření kvůli pandemii koronaviru. Člen štábu Roman Šmucler oznámil, že povinné nošení roušek na veřejnosti skončí 17. května spolu s nouzovým stavem, vzápětí to odmítl ministr vnitra a předseda štábu Jan Hamáček.

Moje malá vítězství – plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem!“ napsal Šmucler a doplnil, že ekonomické dopady budou podle krizového štábu horší, než se původně očekávalo. Vzápětí reagoval Hamáček: „Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu,“ napsal Hamáček na Twitter.

Neshody ohledně krizových opatření a jejich platnosti se neobjevily poprvé. Největší nejasnosti panovaly ohledně rozvolňování vládních nařízení a zejména u otevírání obchodů a obnovování různých služeb. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch například sdělil, že kadeřník či holič nesmí přijít k zákazníkovi domů, načež ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že je to povolené.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března, sama vláda jej mohla vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Vláda stav nouze už jednou prodloužila, a to rovněž podle sněmovní iniciativy komunistických poslanců do konce dubna, ač poslance žádala o trvání do soboty 11. května. Podruhé byl stav nouze prodloužen do 17. května. Premiér Andrej Babiš v neděli 3. května v České televizi prohlásil, že o další prodloužení už vláda Sněmovnu žádat nebude. Nouzový stav se vyhlašuje v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek, anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]