Povinné ručení potřebujete i na motorku

Ilustrační foto (unsplash.com)

Ilustrační foto | FOTO: unsplash.com

Věděli jste, že se povinné ručení netýká jen automobilů? Ačkoliv se nejčastěji zmiňuje právě v souvislosti s autem, vztahuje se povinné ručení na každé motorové vozidlo. Pokud si tedy rádi vyjedete na motorce, ověřte si, zda máte sjednané a platné pojištění.

Proč mít povinné ručení na motorku?

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Podle této definice se tedy vztahuje také na motorky, ale také třeba na tříkolky nebo čtyřkolky. Pojištění vám přijde vhod v situacích, kdy někomu jinému způsobíte škodu – náhradu škody nemusíte platit ze své kapsy, ale vyplatí se z pojistného plnění v rámci vašeho povinného ručení. 

V praxi to vypadá tak, že když se stanete viníkem nehody a například někoho nabouráte, musíte poškozenému zaplatit náhradu škody, ať už na majetku či na zdraví. Tyto náklady jsou ale často velmi vysoké, pokrýt je z vlastních prostředků přitom mnohdy nebývá reálné. Pokud ale máte povinné ručení, nemusíte si s placením škod dělat hlavu, vše za vás vyřídí pojišťovna.

Jak na pojištění na motorku?

Pojištění na motorku je oblíbené zejména v sezoně. Ne všichni motocykloví nadšenci jezdí na motorce po celý rok, proto je u nich oblíbená varianta krátkodobého povinného ručení, které je platné například jen několik měsíců.

Vzhledem k tomu, že jde o zákonné pojištění, myslete na to, že bez něj na silnici nemůžete, proto když nemáte platné povinné ručení, zbytečně neriskujte a svou motorku raději nechte v garáži.

Nemusí to stát majlant

Cena povinného ručení se odvíjí od technického stavu motorky i osobního profilu řidiče, resp. pojistníka. Nová motorka bude mít dražší pojistné než ta starší, u pojistníka pak záleží zejména na bydlišti a věku, protože se bere v úvahu míra rizika nehodovosti. Například v Praze je riziko dopravní nehody vyšší než třeba na Vysočině, stejně tak se předpokládá, že nehodu způsobí spíš mladší, nezkušený řidič než ten s bohatou praxí za volatem.

Do výše pojistného se promítne také zvolená výše spoluúčasti, která udává, jakou měrou se na škodě budete finančně podílet vy sami nebo další vybraná připojištění.

Co s pojištěním, když nejezdíte?

Přes zimní měsíce, kdy na motorce nejezdíte, mít povinné ručení nemusíte. Sezonní povinné ručení funguje tak, že platíte jen za předem určené měsíce, které si sami zvolíte. Tímto způsobem nemusíte platit celoroční pojištění ani odevzdávat registrační značky. Berte ale na vědomí, že pokud způsobíte nehodu mimo určené měsíce (tedy v době, kdy nemáte zaplacené povinné ručení), celou škodu budete muset zaplatit ze svého.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]